Complex kernel of ZZ integral transform and its applications in ordinary differential equations
ZZ integral dönüşümünün karmaşık çekirdeği ve adi diferensiyel denklemlerde uygulamaları
- Tez No: 754620
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFENUR CEBESOY ERDAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMAD ABBAS KUFFI AL-SAADI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu yüksek lisans tezi aşağıdaki yapıyı takip eder: İlk bölümde, çok sayıda dönüşüm alanı üzerine bir literatür taraması ile integral dönüşümlere bir giriş verilmiştir. Diferensiyel denklemlerin bilim dünyasındaki faydalarıyla birlikte bir incelemesi sunulmaktadır. İkinci bölümde, özellikle işin bütününe tohum olacak ZZ dönüşümü üzerinde çalışmayı zenginleştirecek temel tanımlar ve özellikler ele alınmıştır. Üçüncü bölüm, önerilen integral dönüşümünün (SEA) temel özelliklerini ve temel fonksiyonlara uygulamasını tartışmaktadır. Bu özelliklerden bazıları, açıklama için pratik örneklerle desteklenmektedir. Son olarak dördüncü bölüm, SEA dönüşümünün farklı bilim alanlarından çeşitli konulara uygulamasını içermektedir
Özet (Çeviri)
This master thesis follows the following construction: In the first section, an introduction to integral transforms with a literature review on numerous transform areas is given. A review of differential equations with their benefits in the scientific world is presented. In the second section, basic definitions and properties that will enrich the work, specifically on the ZZ transform that would be the seed for the entirety of the work are discussed. The third section discusses the basic properties of proposed integral transform (SEA) and its applications to the primary functions. Some of these properties are supported by practical examples for clarification. Finally, the fourth section includes the application of the SEA transformation to miscellaneous subjects from different fields of science.