Mihrimah Sultan'ın 1836 yılındaki düğününü anlatan anonim Sûrnâme: İnceleme ve metin
Anonymous Sûrnâme about the wedding ceremony of Mihrimah Sultan in 1836: An analysis and transcription
- Tez No: 754641
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BÜYÜKKARCI YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalışma; II. Mahmud'un kızı Mihrimah Sultan'ın Mehmed Said Paşa ile 1836 yılında evlenmesi münasebetiyle düzenlenen düğün ve şenlik hakkında kaleme alınmış, müellifi meçhul Sûrnâme'yi konu edinmektedir. Surname sahasında tespit edilen on dokuz eser arasında bu eserin çeviri yazısı yapılmamış tek surname olması, bu tezin çıkış noktasını oluşturmaktadır. Dolayısıyla, eserin çeviriyazılı metnini ortaya koymak ve evlenme düğününü anlatan diğer eser Sûrnâme-i Lebîb ile karşılaştırma yoluyla aralarındaki ilişiği sorunsallaştırmak, bu tezin temel amacını oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, çalışmanın birinci bölümünde surname türü ve bu sahada üretilmiş eserler hakkında bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde ise bir yandan bu çalışmanın asıl konusunu teşkil eden anonim Sûrnâme'nin muhtevasına eğilirken diğer yandan eserin üslup özelliklerine yönelik fikir yürütülmüştür. Üçüncü bölüme gelindiğinde ise aynı tören hakkında yazılan iki eser, müellifi meçhul Sûrnâme ile Sûrnâme-i Lebîb, mukayeseli bir biçimde incelenmiş ve aralarındaki benzerlik ilişkisi sorgulanmıştır. Dördüncü bölümde de anonim eserin nüsha tanıtımıyla beraber, metin tespitinde izlenen yöntemler sıralanmış ve transkripsiyon alfabesi verildikten sonra çeviriyazılı metin ortaya konulmuştur. Beşinci bölüm ise tez çalışmasının genel hatlarıyla toparlandığı sonuç kısmından ibarettir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the anonymous Sûrnâme, which was written about the wedding and festival organized on the occasion of the marriage of Mihrimah Sultan, daughter of Mahmud II, to Mehmed Said Pasha in 1836. The starting point of this thesis is that this work is the only one that has not been translated among the nineteen works found in the surname field. Therefore, the main purpose of this thesis is to reveal the transliterated text of the work and to problematize the relationship between them by comparing it with the other work Sûrnâme-i Lebîb, which tells about the marriage wedding. Accordingly, in the first part of the study, information about the type of surname and the works produced in this field are presented. In the second part, while focusing on the content of the anonymous Sûrnâme, which constitutes the main subject of this study, on the other hand, ideas about the stylistic features of the work are suggested. When it comes to the third part, two works written about the same ceremony, Sûrnâme whose author is unknown and Sûrnâme-i Lebîb are examined in a comparative way and the similarity relationship between them is questioned. In the fourth chapter, along with the presentation of the copy of the anonymous work, the methods followed in determining the text are listed and the transcription text is revealed after the transcription alphabet is given. The fifth chapter consists of the conclusion part, in which the thesis study is summarized in general terms.