Pandeminin (COVİD- 19) 2020 Tokyo Olimpiyatlarına etkisine ilişkin, olimpik spor dalları ulusal federasyon yöneticilerinin görüşlerinin incelenmesi
Examining the views of national federation managers in olympic sports about the affect of COVİD-19 pandemic over 2020 Tokyo Olympics
- Tez No: 754650
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada Olimpik Spor Dalları Ulusal Federasyon Yöneticilerinin korona virüs pandemi sürecinde 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarının ertelenmesi ile yaşanılan aksaklıkları ve bu süreçte yönetimsel açıdan nasıl bir yol izlendiği ile ilgili görüşlerini incelemek amaçlanmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu, Ulusal Spor Federasyonları bünyesinde görev yapmakta olan spor organizasyonları ile ilgili karar almanın yanı sıra uygulama süreçlerinde yetki ve sorumluluğu bulunan 12 yönetici oluşturmaktadır. Bu çalışmada, nitel araştırma modellerinden olgubilim (fenomenoloji) deseni benimsenmiştir. Araştırmada, görüşme türlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile hazırlanan“Olimpik Spor Dalları Ulusal Federasyon Yöneticilerinin Pandeminin (Covıd- 19) 2020 Tokyo Olimpiyatlarına Etkisine İlişkin Bakış Açıları Görüşme Formu”ile veriler elde edilmiştir. Görüşme formu yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak bizzat araştırmacı tarafından katılımcılara ulaştırılmıştır. Görüşmeler dijital ses kaydı alınarak toplanmış ve deşifresi bizzat araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerine uygulanan içerik analizi sonucu elde edilen bilgilere göre; covid-19 salgın sürecine federasyon yöneticilerin perspektifinden bakıldığında birçok olumsuzlukların yaşanmasının yanı sıra yeni farkındalıklar kazandırdığı tespit edilmiştir. Spor federasyonlarının yönetim bünyesinde yapılan bu çalışmada federasyonların kriz yönetimi konusunda yetersiz kalındığı fakat benzer tedbirler eşliğinde çalışıldığı görülmektedir. Ayrıca yönetsel açıdan sporcuların takibi, personel istihdamına, ekonomik durum ve kriz yönetimine yönelik mevzuata ilişkin değişikliklerin haricinde yeniliklerin yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the opinions of the National Federation of Olympic Sports Managers about the disruptions experienced with the postponement of the 2020 Tokyo Olympic Games during the corona virus pandemic process and what kind of administrative path was followed in this process.The working group of this research consists of 12 managers who have authority and responsibility in the implementation processes as well as making decisions about sports organizations working within the National Sports Federations.In this study, the phenomenology design, one of the qualitative research models, was adopted.In the research, data were obtained with the“Perspectives of the National Federation of Olympic Sports National Federation Managers' Perspectives on the Impact of the Pandemic (Covid-19) on the 2020 Tokyo Olympics”, which was prepared with the semi-structured interview technique, one of the interview types.The interview form was personally delivered to the participants by the researcher using the face-to-face interview method.The interviews were collected by digital audio recording and deciphered by the researcher herself.According to the information obtained as a result of the content analysis applied to the research data; When the covid-19 epidemic process is looked at from the perspective of the federation managers, it has been determined that it has brought new awareness as well as experiencing many negativities.In this study carried out within the management body of sports federations, it is seen that the federations are insufficient in crisis management, but they work with similar measures.In addition, it has been concluded that innovations should be made in addition to the changes in the legislation regarding the follow-up of the athletes, personnel employment, economic situation and crisis management in terms of management.