10-14 yaş grubu futbolcularda 'FIFA 11+ ÇOCUKLAR' ısınma programının bazı performans parametrelerine etkisi
The effects of the 'FIFA 11+ KIDS' warm-up program on some performance parameters in 10-14 age group football players
  1. Tez No: 754651
  2. Yazar: RIFAT YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada; 8 hafta uygulanan“FIFA 11+ ÇOCUKLAR”ısınma programının 10-14 yaş grubu futbolcularda denge, şut hızı, reaksiyon zamanı, dikey sıçrama, çeviklik ve sürate olan etkilerini ölçmek amaçlanmıştır. Çalışma yaşları 10-14 yıl olan aktif futbol oynayan 24 erkek gönüllü futbolcu ile yapılmıştır. Araştırma deney grubu (n=12) ve kontrol grubu (n=12) olmak üzere iki grup şeklinde tasarlanmıştır. Araştırmanın deney grubunda haftada 2 gün FIFA 11+ Çocuklar ısınma programı uygulanırken kontrol grubunda normal antrenman ısınması uygulanmıştır. Araştırmada her iki gruba da 8 haftalık antrenmanlardan önce ve sonra kuvvet, çeviklik, denge, şut hızı, dikey sıçrama reaksiyon zamanı testleri uygulanarak FIFA 11+ çocuklar programının etkileri araştırılmıştır. Verilerin normallik düzeyleri Shapiro-Wilk testi aracılığıyla belirlenmiştir. Normallik varsayımını sağlayan verilerin analizinde parametrik testlerden İndependent Samples T-Testi ve Paired Samples T-Testi kullanılmıştır. Araştırmada deney grubunda sürat, denge ve şut hızı testlerinde son testler lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark belirlenirken (p0,05) Kontrol grubunda ise sürat, denge, reaksiyon ve reaksiyon ortalama son test değerlerinde anlamlı farklılık belirlenirken (p0,05) 8 hafta boyunca haftada 2 kez uygulanan FIFA 11+ Çocuklar ısınma programının 10-14 yaş arası futbolcularda sürat, denge ve şut hızı parametrelerini geliştirdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; It was aimed to measure the effects of the“FIFA 11+ KIDS”warm-up program, which was applied for 8 weeks, on balance, ball kicking speed, reaction time, vertical jump, agility and sprint in football players aged 10-14 The study was conducted with 24 male volunteer football players aged 10-14 years and actively playing football. The research was designed as two groups, the experimental group (n=12) and the control group (n=12). While the FIFA 11+ KIDS warm-up program was applied 2 days a week in the experimental group of the research, normal training warm-up was applied in the control group. In the study, the effects of the FIFA 11+ KIDS's program were investigated by applying strength, agility, balance, ball kicking speed, vertical jump, reaction time tests to both groups before and after 8-week training. The normality levels of the data were determined by the Shapiro-Wilk test. Independent Samples T-Test and Paired Samples T-Test, which are parametric tests, were used in the analysis of the data providing the assumption of normality. While a statistically significant difference was determined in favor of the post-tests in the sprint, balance and ball kicking speed tests in the experimental group in the study (p0.05) In the control group, a significant difference was found in the sprint, balance, reaction and reaction average post-test values (p0.05) It was found that the FIFA 11+ KIDS warm-up program applied twice a week for 8 weeks improved the sprint, balance and ball kicking speed parameters in football players aged 10-14.