COVID-19 pandemisi sürecinde ekonomik faktörlerin yüzme antrenörlerinin yaşam kalitesi üzerine olan etkisi
The effect of economic factors on swimming coaches' quality of life during COVID-19 pandemia
- Tez No: 690055
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BEYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Spor sektörü özellikle COVID-19 salgınının yarattığı krizden, daha önce hiç yaşamadığı ekonomik kayıplar yaşamıştır. Bütün dünyanın etkisinden kurtulmaya çalıştığı Covid-19 pandemi süreci, çoğu sektörde olduğu gibi spor sektörünü ve spor sektörüne dolaylı veya direkt olarak hizmet üreten ya da yürüten bütün iş kollarını ve spor dünyasının her basamağında çalışan insanları ciddi ekonomik kayıplara uğratmıştır. Covid-19 pandemisinin, bütün dünyada büyük bir kitlenin ilgiyle izlediği Tokyo yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları UEFA'nın önde gelen uluslararası etkinliği EURO 2020, Formula 1 Grand Prix sezonu-Çin-Vietnam Grand Prix 2020, dünyaca ünlü ve tarihi at yarışı Grand National 2020 gibi maliyeti milyar dolarlar ile tarif edilen bazı macro ölçekteki organizasyonların ertelenmesi veya iptalinin yanı sıra yukarıda söz konusu olan büyük organizasyonlara oranla micro ölçek sayılabilecek yüzme havuzlarının, spor salonlarının, halı sahaların v.b işletmelerin kademeli olarak önce kısıtlanması ardından kapatılması bu işletmelerde çalışan insanların gelir düzeylerinde ciddi bir düşüşe sebep olmuştur. Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinin temelinde yer alan fiziksel gereksinimlerin karşılanmasının yanında, daha iyi sağlık, eğitim, konut, ulaşım vb. olanaklara sahip olmak ekonomik koşullar ile direkt ilgilidir. Covid-19 pandemisi sürecinde yaşanan ekonomik kayıplar ve gelir düzeylerindeki azalma yukarıda söz konusu olan ihtiyaçların karşılanamaması durumunda insanların yaşam kalitelerinde düşüklüğe sebep olacaktır. Çalışmamız Covid-19 pandemisi sürecinde ekonomik faktörlerin yüzme antrenörlerinin yaşam kaliteleri üzerine olan etkisini incelemek ve yaşam kalitesi ile ilişkili faktörleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya katılan 123 yüzme antrenörüne Dünya Sağlık Örgütünün Yaşam Kalitesi ölçeği kısa formu anketi uygulanmıştır. Anket maddelerine, farklı karşılaştırmalar yapmak amacıyla pandemi sürecindeki gelir kaybı sorusu da sorulmuş ve analizlere dahil edilmiştir. Çalışmada yüzme antrenörlerinin 81'i pandemi sürecinde ekonomik durumlarının olumsuz etkilendiği görülürken, 38 antrenörün ekonomik durumların da bir değişlik olmadığı, 4 antrenörün ise ekonomik durumlarında olumlu yönde bir artış olduğu görülmüştür. Literatürdeki benzer çalışmalarda da gelir kaybının düşüşü gündelik ihtiyaçların (yemek, içmek, ulaşım, faturalar v.b.) karşılanamamasına sebep olduğu görülmüştür. Dolayısıyla yaşam kalitesinin bireyi tatmin etmemesi, önce psikolojik ardından fiziksel yıpranmalara neden olduğu söylenebilir. Yaşam kalitesi ekonomik gelir ile doğru orantılıdır sonucu çıkarılabilir.
Özet (Çeviri)
The sports sector has experienced economic losses that they have never experienced before, especially due to the crisis caused by the COVID-19 epidemic. The Covid-19 pandemic process, which the whole world is trying to get rid of from it, has caused serious economic losses in the sports sector and all business lines that producer run services directly or indirectly to the sport sector, and people working at every step o the sport world. Covid-19 pandemic caused postponement or cancellation of Tokyo Summer Olympic which is watched with great audience all over the world and Paralympic Games, UEFA's leading international event EURO 2020, Formula 1 Grand Prix season-China-Vietnam Grand Prix 2020, world famous and historical horse racing Grand National 2020; In addition to the postponement or cancellation of some macro-scale organizations, whose costs are described with billions of dollars, as well as the gradual restriction of swimming pools, gyms, synthetic pitches, which can be considered as micro-scale organizations compared to the above-mentioned gigantic organizations, then the closure of these organizations caused a serious decrease in the income levels of the people working in these enterprises. In addition to meeting the physical needs that are at the basis of Maslow's hierarchy of needs, having better Health,education,housing transportation etc. İs directly related to economic conditions. The economic losses and decrease in income levels experienced during the Covid-19 pandemic process will cause a decrease in the quality of life of people if the above-mentioned needs cannot be met. Our study aims to examine the effect of economic factors on the quality of life of swimming trainers during the Covid-19 pandemic process and to evaluate the factors associated with the quality of life. 123 swimming trainers participated in the study. The World Health Organization's Quality of Life scale short form questionnaire was applied. In order to make different comparisons, the question of loss of income during the pandemic process was also asked and included in the analysis. In the study, it was observed that 81 of the swimming trainers had a negative impact on their economic status during the pandemic process, while the economic conditions of 38 trainers did not change, and 4 of the trainers had a positive increase in their economic status. In similar studies in the literature, it was seen that the decrease in income loss caused daily needs (food, drink, transportation, bills, etc.) not to be met. Therefore, if the quality of life does not satisfy the individual, it can be said that it causes first psychological and then physical wear. It can be concluded from this research that the quality of life is directly proportional to economic income.