Açılma sürecinde LGBTQ bireylere yönelik sosyal hizmet müdahalesi: Queer grup çalışması örneği
Social work intervention with LGBTQ people in the coming-out process: An example of queer group work
  1. Tez No: 754682
  2. Yazar: YUNUS KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEZEN SERPEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırmanın amacı queer grup çalışmasının LGBTQ+'ların özgüvenleri ve kendini açma davranışları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, nicel ve nitel olarak hem karma metot hem de müdahale araştırması şeklinde tasarlanan ön test ve son test kontrol gruplu deneysel bir çalışmadır. Bu amaç doğrultusunda nitel boyuta göre LGBTQ+'ların özgüven düzeylerinin ve kendini açma davranışların olumlu yönde geliştirebilmelerine yardımcı olabilecek 10 haftalık bir grup çalışması tasarlanmıştır. Grup çalışmasının süreç analizi ve tematik analizi MAXQDA 2020 programı kullanılarak, nicel boyutunda ise grup çalışmasının LGBTQ+'ların özgüven düzeylerine ve kendi açma davranışlarına etkisi SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Queer grup çalışmasının sonuçlarına göre ilk olarak grup üyeleri, açılma süreci ile ilişkili yaşadıkları sorunları, güçlükleri anlamlandırarak, bunlara yönelik duygu, düşünce ve davranış tanımlamaları gerçekleştirmişlerdir. Katılımcılar, kimliklerine dair süreçleri ve duygusal ihtiyaçlarını fark etme yönünde özellikle ait olma (sevme-sevilme, değerli olma, iş birliği yapabilme), özgür olma ve eğlenme gereksinimlerine dair paylaşımlarda bulunmuşlardır. Katılımcılar, gelişim süreçlerini gözden geçirerek, kendini seyretme konusunda farkındalık oluşturmuşlardır. Katılımcılar, açık uçlu bir diyalog ortamında ortak deneyimlerini keşfetmiştir. Grup üyelerinin, açılma süreçlerine dair öznel deneyimlerini, kendi istedikleri bir gelecek tahayyülü ile gerçekleştirmeleri, onların güçlenmelerinde ve kendi kaderlerini belirleme konusundaki sürece olumlu bir etki yapmıştır. Nicel analizler sonucunda ise deney grubunun hem özgüven puanlarında hem de kendini açma puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir yükselme tespit edilmiştir. Sosyal hizmetin temelini oluşturan farklılıklara ve çeşitliliklere saygıyı destekleyen, güçlendirmeyi artıran, kendi kaderini belirleme hakkını savunan müdahalelerin önemi, toplumda farklı ayrımcılık ve şiddet biçimlerine maruz bırakılan, ihtiyaçları ve sorunları araştırılmayıp görmezden gelinen LGBTQ+'lar için daha da artmaktadır. LGBTQ+'ların ihtiyaçlarına ve sorunlarına yanıt verebilen, onlar için güvenli bir alan yaratan queer grup müdahaleleri ile belirtilen bu sorunlara çözüm getirilebilmesi, LGBTQ+'ların yoğun olarak deneyimledikleri baskı, ayrımcılık ve şiddet nedeniyle olumsuz olarak etkilenen özgüvenleri ve kendini açma davranışlarının geliştirilebilmesi açısından da oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of queer group work on the self-confidence and self-disclosure behaviors of LGBTQ+s. The research is an experimental study with a pre-test and post-test control group designed as both a mixed method and an intervention research, both quantitatively and qualitatively. For this purpose, a 10-week group study was designed to help LGBTQ+s improve their self-confidence levels and self-disclosure behaviors in a positive way according to the qualitative dimension. The process analysis and thematic analysis of the group work were analyzed using the MAXQDA 2020 program, and in the quantitative dimension, the effect of group work on the self-confidence levels and self-disclosure behaviors of LGBTQ+s was analyzed using the SPSS 22.0 program. According to the results of the queer group work, first of all, the group members made sense of the problems and difficulties they experienced related to the opening process, and they defined their feelings, thoughts and behaviors towards them. Participants shared their needs for belonging (loving, being loved, being valuable, being able to cooperate), being free and having fun, in order to be aware of the processes and emotional needs of their identities. The participants created awareness about self-monitoring by reviewing their development processes. Participants explored their shared experiences in an open-ended dialogue environment. The fact that the members of the group realized their subjective experiences of the processes of opening up with the imagination of a future they wanted had a positive effect on their empowerment and the process of determining their own destiny. As a result of the quantitative analysis, a statistically significant increase was found in both the self-confidence scores and the self-disclosure scores of the experimental group. The importance of interventions that support respect for differences and diversity, increase empowerment, and defend the right to self-determination, which forms the basis of social work, increases even more for LGBTQ+s who are exposed to different forms of discrimination and violence in society, whose needs and problems are not investigated and ignored. Addressing these problems through queer group interventions that can respond to the needs and problems of LGBTQ+s and create a safe space for them is also very important in terms of developing self-confidence and self-disclosure behaviors that are negatively affected by the pressure, discrimination and violence that LGBTQ+s experience intensely.