Küresel konteyner ticaret ilişkilerinin yıllar içindeki seyrinin ağ analizi ile incelenmesi
Examination of the global container trade relations over the years by network analysis
  1. Tez No: 754687
  2. Yazar: MEHTAP SAYGI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH AKDAMAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MARUF GÖGEBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Deniz yolu taşımacılığının temeli çok eski dönemlere dayanmaktadır. Özellikle dünyanın ¾'ünün sularla kaplı olması, küreselleşmenin artması gibi etkenler deniz yolu taşımacılığının ön plana çıkmasını sağlamıştır. Konteyner taşımacılığında yaşanan gelişmeler de deniz sektörünü olumlu etkilemiş, diğer taşıma şekillerine kıyasla deniz yolu taşımacılığının tercih edilmesi konusunda avantaj sağlamıştır. Deniz yolu taşımacılığında, tek seferde daha fazla yük taşınabilmesi, güvenilir olması, maliyetlerin düşmesine imkân sağlaması gibi faktörler, diğer taşıma şekilleri arasında avantaj yaratan özellikleridir. Bu çalışmada, uluslararası ticarette ülkeler arasındaki konteyner ticaretinin ağ yapısını anlamak ve yıllar içinde meydana gelen değişimleri görselleştirmek için ağ analizinden yararlanılmıştır. Ağ analizinin gerçekleştirilebilmesi için Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan UNCTAD veri tabanında yer alan“Liner Shipping Connectivity Index (LSCI)”verilerinden yararlanılmış, verilerin analizinde NodeXL ve UCINET programları kullanılmıştır. Çalışma, küresel konteyner ilişkilerinde G20 ülkelerinden hangilerinin ağda en güçlü/önemli olduğu, ülkeler arasındaki ticaretin yoğunluğu gibi konuları ele almaktadır. Özellikle literatürde, uluslararası ticaretin çeşitli alanlarında ağ analizi ile gerçekleştirilen çalışmalar mevcut olmasına rağmen, küresel konteyner ticareti ile benzer bir çalışmaya rastlanmamış olması bu çalışmanın özgün yönünü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The basis of maritime transport dates backt to ancient times. In particular factors such as the fact ¾ of the world is covered with water and the increase in globalization have made maritime transport come to the fore. The developments in container transportation have also positively affected the maritime sector, providing an andantage in preferring maritime transportation compared to other modes of transportation In maritime transport it is an advantageous feature among othermodes of transport due to factors, such as carrying more Cargo at one time, being reliable and reducing costs. In this study, network analysis was used to understand the container trade network structure between countries in international trade and visualize the changes that have occured over the years. In order to perform the network analysis, the“Liner Shipping Connectivity Index (LSCI)”data in the UNCTAD database published by the United Nations was used and NodeXL, UCINET programs were used. The study, deals with issues such as which of the G20 countries is the strongest/important in the global container relations and the intensity of trade between countries. Especially in the literatüre although there are studies carried out with network analysis in various, fileds of international trade, the fact that no similar study has been found with the global container trade constitues the original aspect of this study.