Gazi ravîler
Veteran hadith narrators
  1. Tez No: 754700
  2. Yazar: YIMING SAIFULA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Gazi ravîler ilk üç asırdaki savaşlarda dinî, sosyolojik, tarihi, ekonomik, siyasî ve askeri strateji açısından önem taşımaktadır. Onlar rivayet ettiği hadisleri ile çeşitli savaşlarda müslümanlara örnek olmuştur. Sahabeden pek çoğu gazvelere katılarak Hz. Peygamber'in savaşları hakkındaki hadisleri bize güvenilir bir şekilde ulaştırmışlardır. Sonra tâbiûn ve etbâu't-tâbiîn döneminde bazı ravîler savaş bölgelerine gidip gazvelerle ve hadis rivayetleri ile meşgul olmuşlardır. İslâm coğrafyacıları bu bölgelere, Bilâdü's-Suğûr (sınır şehirleri) ismini vermiştir. Bu çalışmada, ilk üç asırda hadis rivâyetleri ile öne çıkıp, savaş meydanlarında önemli role sahip olan kırk (40) gazi hadisçinin örnek ahlâkî davranışlarına dair ifadeler ortaya konulup nakiller yapılmıştır. Gâzi muhaddislerin yaşamı, rivayet ettiği hadisleri, ilmî eserleri, gazve konusundaki sünneti anlama yöntemleri incelenmiştir. Ayrıca gazi ravîlerin genel bir değerlendirilmesi yapılarak bu ravîlerin gazveye bakış açıları, ortak yönleri ve farklı görüşleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first three centuries of warfare, gazi narrators are significant in terms of religion, sociology, history, economy, politics, and military strategy. With the hadiths they narrated, they set an example for Muslims in numerous wars. Many Companions took part in the ghazwe and relayed the hadiths of Hazrat Prophet's wars to us in a trustworthy manner. Then, during the Tabiun and Etbau't-Tabiin periods, certain hadith narrators went to combat zones and participated in fights as well as hadith narrations. These areas were dubbed Bilad as-Sugur by Islamic geographers (border cities). The excellent moral practices of the a total of forty (40) gazi Hadith narrators were presented and recorded in this study, which came to the fore with hadith narrations in the first three centuries of the Islamic World and have remained effective till today. Along with their biographies, the hadiths they transmitted, scientific works, and techniques of understanding circumcision on holy warfare, they were investigated. Furthermore, a general assessment of veteran's narrators was carried out and their holy war perspectives, common aspects and different point of views were analyzed.