İbn Sa'd'ın tabakât'ında kesîru'l-hadîs râvilerin tespit ve değerlendirilmesi
Determination and evaluation of the narrators of kesiru'l-hadith in Ibn Sa'd's tabakat
- Tez No: 817367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
İslam dininin iki temel kaynağından biri olan hadis ve sünnetin sağlam bir şekilde kayıt edilip aktarılması dinin gelecek nesillere ulaşmasında önemli bir görevdir. Başta sahâbe olmak üzere tâbiîn, tebeu't-tâbiîn ve daha sonraki nesillerde pek çok insan bu görevi ifa etmişlerdir. Kişilik farklılığı, sosyal ve ekonomik şartlar ile daha pek çok sebep dolayısıyla bazı şahıslar bu konuda geri kalırken bazıları ön plana çıkmışlardır. Sahâbe tabakasında hadis rivayetinde ön plana çıkan kişiler müksirûn olarak meşhur olmuşlardır. Fakat tâbiîn ve tebeu't-tâbiîn tabakası içinde çok hadis nakleden kişiler için özel bir ıstılah yaygınlaşmamıştır. Bu kişiler için et-Tabakâtü'l-kübrâ eseriyle tanınan ve tabakât ilminde önemli bir yeri olan İbn Sa'd (öl. 230/845),“çok hadis nakleden”anlamında“kesîru'l-hadîs”ıstılahını kullanmıştır. Bu çalışmada Muhammed b. Sa'd'ın ilmî kişiliği ile Kitâbü't-tabakâti'l-kebîr eserinde tâbiûn tabakasına mensup Medîneli râvilerden kesîru'l-hadîs olanlar tespit edilerek bahsi geçen kavram hadis ilmi çerçevesinde irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Recording and transmitting the hadith and sunnah, which are one of the two main sources of the religion of Islam, is an important task for the religion to reach future generations. Many people, especially the Companions, Tabi'in, tebeu'-Tâbiîn and later generations have performed this duty. Due to personality differences, social and economic conditions, and many other reasons, some individuals have fallen behind in this regard, while others have come to the fore. The people who came to the fore in the hadith transmission among the Companions became famous as muksirun. However, a special term did not become widespread for those who transmitted many hadiths within the tâbiîn and tebeu't-tâbiîn layer. For these people, Ibn Sa'd (d. 230/845), who is known for his work et-Tabakâtü'l-kübra and has an important place in the science of tabat, used the term“kasiru'l-hadith”in the sense of“transmitting many hadiths”. In this study, Muhammad b. With Sa'd's scholarly personality, in the book Kitâbü't-tabakâti'l-kebir, the narrators from Medina who belonged to the tabiûn stratum, who were katîru'l-hadith, will be determined and the aforementioned concept will be examined within the framework of the science of hadith.