Türk Vergi Mevzuatı perspektifinden gayrimenkullerin değerlendirilmesi: Nitel bir inceleme
Evaluation of real estate from Turkish Tax Legislation perspective: A qualitative analysis
- Tez No: 754708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gayrimenkul taşınması mümkün olmayan ev, arsa, arazi gibi mülklere verilen addır. Vergiler aracılığı ile devlete makroekonomik boyutlarda katkı sağlayan gayrimenkuller, sosyal ve kültürel alanlarda da aktif rol oynamaktadır. Çalışmada gayrimenkul kavramı Tapu Kanunu, Kadastro Kanunu, Kat Mülkiyet Kanunu, İmar Kanunu, Belediye Kanunu, Vergisi Usul Kanunu, Türk Medeni Kanunu, Gelir Vergisi Kanunu üzerinden incelenmiştir. Gayrimenkul kavramının ne olduğu, her bir kanun içerisinde yer alan gayrimenkul tanımları ile değerlendirilmiştir. Gayrimenkullerin mevzuattaki tanımları, anlamları, karşılıkları ve nelerle birlikte ele alındığı ortaya konulmuştur. Çalışmada gayrimenkuller sosyal ve ekonomik anlamda incelenmiş olup, yıllar itibari ile konut satım rakamları, gayrimenkulün kentleşme ve çevre boyutuna olan etkileri, gayrimenkullerin şehirlerin markalaşmasında oynadığı rol ve diğer sosyal etmenlere yer verilmiştir. Son olarak vergi mevzuatı içerisinde gayrimenkuller beş ana tema üzerinden incelenmiştir. Çalışmada elde edilen temalar gayrimenkullerin vergi mevzuatındaki anlamlarını ve işlevlerini ortaya koymaktadır. Gayrimenkullerin matrah olarak kullanılması, gayrimenkullerin vergilendirme usulünü belirlemedeki rolü, haciz takibinde gayrimenkullerin işlevi, asgari yaşamın tespitinde gayrimenkullerin konumu ve hukuki varlık olarak gayrimenkuller vergi mevzuatında taşınmazların kullanım alanlarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of real estate is the name given to properties such as house, land, land that cannot be moved. Real estates, which contribute to the state in macroeconomic dimensions through taxes, also play an active role in social and cultural areas. In the study, the concept of immovable has been examined through the Land Registry Law, the Cadastre Law, the Floor Ownership Law, the Zoning Law, the Municipal Law, the Tax Procedure Law, the Turkish Civil Law and the Income Tax Law. What the concept of real estate is has been evaluated with the definitions of real estate in every law. The definitions, meanings, equivalents of immovables in the legislation and what they are evaluated together are presented. In the study, real estates were examined socially and economically, housing sales figures over the years, the effects of real estate on urbanization and the environment, the role of real estate in the branding of cities and other social factors were included. Finally, the real estates in the tax legislation were examined over five main themes. The themes obtained in the study reveal the meanings and functions of real estate in tax legislation. The use of real estate as a base, the role of real estate in determining the taxation procedure, the function of real estate in foreclosure, the place of real estate in determining the minimum life span and the areas of use of real estate as legal assets. Real estate in tax legislation.