Bazı amino asitlerin proton ayrışması tepkimelerinin makro ve mikro denge sabitlerine çözücü ve sıcaklığın etkisinin incelenmesi
Temperature and solvent dependence studies and macroscopic and microscopic protonation constants of some amino acids
  1. Tez No: 754709
  2. Yazar: HANDE ERENSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK BİLGİÇ ALKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Amaç: L-alanin, β-alanin ve gama amino bütirik asitin makroskopik ve mikroskopik protonlanma sabitleri ve proton-ligand sistemleri için termodinamik parametreleri (entalpi, entropi ve serbest enerji değişimleri) 5; 20; 35°C'de sadece su ve ACN-su (%25 ACN ve %50 ACN (h/h) karışımlarında 0,1000 mol L–1 NaClO4 sabit iyonik kuvvette potansiyometrik yöntem ile belirlenmesi. Gereç ve Yöntem: Potansiyometrik titrasyonlar L- alanin, alanin metil ester, β-alanin, β-alanin metil ester, gama amino bütirik asit ve 4-amino bütirat için 5,0; 20,0; 35,0°C'te su ve ACN-su (%25 ACN ve %50 ACN (h/h)) karışımlarında gerçekleştirildi ve çözeltilerin protonlanma sabitleri Irving ve Rossotti yöntemine göre hesaplandı. Bulgular: L-Alanin, β-alanin ve gama amino bütirik asitin mikroskopik protonasyon sabitleri genellikle sıcaklık artışıyla azalma eğilimindedir. Su ve ACN-su karışımlarında L-Alanin, L-Alanin metil esteri, β-alanin ve β-alanin metil esterinin protonasyon reaksiyonları genellikle entalpi yönündedir. Sonuç: L-Alanin, L-Alanin metil esterin, β-alanin ve β-alanin metil esterinin termodinamik parametreleri (entalpi, entropi ve serbest enerji değişimleri) protonasyon sabitinin ACN-su karışımlarının ekzotermik olduğunu gösterir. Serbest enerji değişimleri tüm durumlarda negatiftir ve reaksiyonlar kendiliğinden gerçekleşir.
Özet (Çeviri)
Objective: L- alanine, β-alanine and gamma amino butyric acid's macroscopic and microscopic protonation constants and thermodynamic parameters (enthalpy, entropy, and free energy changes) for the proton–ligand systems have been determined at 5; 20; 35°C, in water and ACN-water (25% ACN and 50% ACN (v/v)) mixtures at constant ionic strength of 0.1000 mol L–1 NaClO4 by potentiometric method Material and Methods: Potentiometric titrations for L- alanine, L- alanine methyl ester, β-alanine, β-alanine methyl ester, gamma amino butyric acid and methyl 4-aminobutyrate were performed at 5; 20; 35°C in ACN-water (25% ACN and 50% ACN (v/v)) mixtures and protonation constants of the solutions were determined according to the Irving and Rossotti method. Results: L-Alanine and β-alanine gamma amino butyric acid's microscopic protonation constants generally tend to decrease with temperature rise. L-Alanine, L-Alanine methyl ester, β-alanine, β-alanine methyl ester, gamma amino butyric acid and Methyl 4-aminobutyrate protonation reactions in ACN-water mixtures generally favor enthalpy-driven. Conclusion: L-Alanine, L-Alanine methyl ester, β-alanine, β-alanine methyl ester, gamma amino butyric acid and Methyl 4-aminobutyrate's thermodynamic parameters (enthalpy, entropy, and free energy changes) demonstrates protonation constant in ACN-water mixtures are exothermic. The free energy changes are negative in all situations, and reactions are spontaneous.