Suda çözünen Schiff bazları ve metal komplekslerinin sentezi ve biyoaktivitelerinin incelenmesi
Synthesis and investigation of bioactivities of water-solvent Schiff bases and metal complexes
- Tez No: 754721
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada sülfo grubu içeren, 3-aminobenzensülfonikasit'in 2,5-dihidroksibenzaldehit ve 3,4-dihidroksibenzaldehit ile kondenzasyon reaksiyonu sonucu sırasıyla LI (sodium(Z)-3-((2,5-dihydroxybenzylidene)amino)benzenesulfonate ve LII (sodium(Z) 3((3,4-dihydroxybenzylidene)amino)benzenesulfonate) olmak üzere suda çözünebilen iki farklı yeni Schiff Bazı ligandı ve Cu(II), Co(II), Ni(II) ve Zn(II) metal kompleksleri sentezlendi. Sentezlenen bu Schiff bazı ligandlarının ve metal komplekslerinin kimyasal yapıları erime noktası tayini, elementel analiz, FT-IR ve 1H-NMR teknikleriyle karakterize edildi. Sentezlenen LI ve LII ligandlarının elektrokimyasal davranışları dönüşümlü voltametri tekniği ile incelendi. Elektrot yüzeyleri, su temas açısı ölçümü, taramalı elektron mikroskobu (SEM), atomik kuvvet mikroskobu(AFM), ferrosen ve potasyum hekzasiyanoferrat (III) redoks probları varlığında dönüşümlü voltametri tekniği ile karakterize edildi. Yalın GC, LI/GC ve LII/GC yüzeyleri arasındaki farklılıkları karşılaştırmak amacıyla yapılan karakterizasyon sonucu elde edilen veriler değerlendirildi. Elektrokimyasal analizlerden elde edilen sonuçlar ile Schiff baz ligandlarına ait teorik hesaplamalar (DFT) karşılaştırıldı. Sentezlenen Schiff bazı ligandı ve metal komplekslerinin suda çözünebilme özelliğinden yararlanılarak yeşil kimya alanındaki tüm çalışmalarda kullanılması mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, as a result of condensation reaction of 3-aminobenzenesulphonic acid containing sulfo group with 2,5 dihydroxybenzaldehyde and 3,4-dihydroxybenzaldehyde, (LI (sodium(Z)-3-((2,5dihydroxybenzylidene)amino) benzene- sulfonate) ve LII (sodium(Z) 3((3,4-dihydroxybenzylidene)amino)benzenesulfonate) two different water-soluble Schiff Base ligands and metal complexes were synthesized. The chemical structures of these synthesized Schiff base ligands and metal complexes were characterized by melting point determination, elemental analysis, FT-IR and 1H NMR techniques. The electrochemical behavior of the synthesized LI and LII ligands was investigated by the alternating voltammetry technique. Electrode surfaces were characterized by water contact angle measurement, scanning electron microscopy (SEM), atomic force microscope (AFM), ferrocene and potassium hexacyanoferrate (III) redox probes in the presence of alternating voltammetry technique. The data obtained as a result of the characterization were evaluated in order to determine the differences between the plain and modified surfaces and to discuss the effects of the positions of the functional groups in the structure of Schiff base ligands. The results obtained from the electrochemical analyzes were compared with the theoretical calculations (DFT) of Schiff base ligands. It is possible to use the synthesized Schiff base ligand and metal complexes in all studies in the field of green chemistry by utilizing their water solubility feature