Sağlık çalışanlarında sosyal medya bağımlılığı ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social media addiction and life satisfaction in healthcare professionals
- Tez No: 754722
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada sağlık çalışanlarında sosyal medya bağımlılığı ile yaşam doyumu arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca demografik değişkenlere göre sosyal medya bağımlılığı ve yaşam doyumu düzeyindeki farklılaşma durumları tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırma ilişkisel tarama modeliyle oluşturulmuştur. İlişkisel tarama modelinde iki ya da daha fazla sayıdaki değişkenin arasındaki ilişki incelenmektedir. Araştırmanın evrenini sağlık çalışanları oluştururken, örneklemi ise 420 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmaya katılmaya gönüllü olan sağlık çalışanlarına Sosyodemografik Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu ile Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarından elde edilen veriler SPSS 21.0 programıyla analiz edilmiştir. İlk olarak verilerin normallik testi gerçekleştirilmiş olup, basıklık ve çarpıklık değerlerinin belirtilen sınır içerisinde olduğu anlaşılarak, parametrik testlerden faydalanılmıştır. Demografik değişkenlerin ölçek puanlarıyla karşılaştırılmasında Bağımsız gruplar bağımsız gruplar t testi ile Tek Yönlü Anova testi kullanılmıştır. Hipotezleri test etmek içinse korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre yaşı 18-25 olanların, bekâr ve dul/boşanmış olanların, meslek yüksekokulu mezunu olanların, arkadaşlarıyla yaşayanların, sigara ve alkol kullananların, günde 5 saatten fazla sosyal medya kullananların ve sosyal medyada kendi isminizden başka isimle hesaba sahip olanların sosyal medya bağımlılık düzeyi daha yüksektir. Lisans mezunu olanların, geliri giderken yüksek olanların ve günlük hiç sosyal medya kullanmayanların yaşam doyumu düzeyi, MYO ve lisansüstü mezunu olanlara göre anlamlı biçimde yüksektir. Ayrıca sosyal medya bağımlılığı ile yaşam doyumu arasında negatif yönde anlamlı korelasyon tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar literatür doğrultusunda tartışılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between social media addiction and life satisfaction in healthcare workers were examined. Additionally, It was aimed to demonstrate the differences in social media addiction and life satisfaction according to demographic variables. This research was conducted with the relational screening model. In the relational screening model, the relationship between two or more variables was examined. While the population of the research consists of health workers, the sample is made up of 420 health workers. Sociodemographic Information Form, Social Media Addiction Scale-Adult Form and Adult Life Satisfaction Scale was applied to the health workers who volunteered to participate in the research. The data acquired from the health workers participating in the research was analyzed with the SPSS 21.0 program. First, the normality test of the data was executed, it was understood that the kurtosis and skewness values were within the specified limit and parametric tests were used. T-test and One Way Anova test were used in comparing demographic variables with scale scores. In addition to that, correlation analysis was used to test the hypotheses. According to the results of the research, for those who are aged between 18-25, those who are single and widowed/divorced, those who are graduated from vocational school of higher education, those who live with their friends, those who smoke and drink alcohol, those who use social media for more than 5 hours a day and those who have an anonim social media account, addiction level is higher. The level of life satisfaction of those with a bachelor's degree, those with a high income and those who never use social media daily, are significantly higher than those who are postgraduate and who are graduated from Vocational School. In addition, a negative significant correlation was found between social media addiction and life satisfaction. The obtained results were discussed in the light of the literature and various suggestions were made.