Orta güçlü alçak gerilimli bilezikli asenkron makinanın bilgisayar programı ile konstrüksiyonu
- Tez No: 75474
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN GÜZELBEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Makineleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Endüstride en fazla kullanılan motor olması dolayısıyla asenkron makinaların konstrüksiyonuda bir o kadar önemli olmaktadır. Piyasada yer alan asenkron makine üreticileri firma gizlilik prensiplerinden dolayı standart katalogları dışında piyasada çok fazla bilgi vermezler. Tasarım için çok fazla kaynak bulmak pek mümkün olmamakla birlikte teorik bilgileri içeren kaynaklar oldukça fazla miktarlarda bulunabilmektedir. Bu projede klasik yöntem incelemesinde özellikle Turgut Boduroğlu'nun kitaplarından yararlanılmıştır. Bilgisayar programında gerçekleştirilen tasarım klasik yöntemle yapılan temeldeki hesaplardan asla bir farklılık göstermemektedir. Onu ayrıcalıklı kılan tasarımı yapa cak kişiye yol göstermesidir. Zira klasik yöntemle birçok ara işlemi tasarımcı gerçek leştirirken zaman kayıbı olmakta, zaman zaman grafiklerden yararlanırken okuma hataları yapabilmektedir. Bir bilgisayar programıyla bu işlemleri gerçekleştirirken belirli veriler dışında tasarımcıya fazla iş düşmemekte sadece bilgisini programın yol gösterdiği ölçüde gerçekleştirmektedir. Tabii burada programı kullanacak kişinin olaya hakim olması son derece önemlidir. Zira programın kullanıcıdan almak istediği değerlere mantık dışı yaklaşımlar program içinde kısır bir döngü içine girilmesine neden olabilir. Özellikle iletken kesitine bağlı olarak oluğun boyutlandırılması, diş başı endüksiyonlarının istenilen sınırlarda çıkmaması gibi durumlarla karşılaşmak mümkün olabilmektedir. Buradaki yanlış yaklaşım sürekli programın aynı soruyu sormasına neden olacaktır taki uygun değerler elde edilinceye kadar. Bu projede gerçekleştirilen bilgisayar programı en basit yapıya sahip Basıc'le yapılmıştır. Bu programın kullanılmasındaki ana amaç en alt seviyeden bilgisayar programı ile dahi doğru algoritma ile istenilenleri yerine getirmenin mümkün olabileceğini göstermektir.Proje bilezikli asenkron makine için geliştirilmiştir. Şayet kısa devre kafesli tasarım gerçekleştirilmek istenirse ana hatları aynı olmakla birlikte rotor kısmının tasarımında bazı değişiklikleri gerçekleştirmek gereklidir. Ayrıca kullanılacak rotor tipleri için (Adi kısa devre, Yüksek çubuklu, Çift kafesli gibi) hesaplarda birtakım değişiklikler olmaktadır. Bu projedekine benzer mantıkla alt programlar kullanarak 3 farklı tercih le rotor hesaplarını bilgisayar programı ile gerçekleştirmek mümkün olabilecektir. Projenin giriş bölümünde asenkron makinaların yapısı tanıtılmış takip eden bölümde klasik yöntemle tasarımın nasıl yapılacağı anlatıldıktan sonra 3. bölümde bir örnek bilezikli asenkron motor tasarımı yapılmış 4. bölümde programın mantığı ve algoritmasından bahsedilip yazılımı verilmiş ve 3. bölümdeki örneğin aynısının programa yaptırılmış sonuçları sunulmuştur. 5. Bölümde klasik yöntem ve bilgisayar programı ile yapılan örneklerin sonuçlan karşılaştırmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As known, a wound rotor induction machine has three-phase winding in stator and rotor. A wound rotor winding connects star-connected or triangular-connected (usually star-connected) with the winding terminals brought out to three slip rings. Balanced star-connected external resistors connected to the slip rings via stationary brushles enable starting torque to be increased with a reduction in starting current. By combining with the rotor resistance these resistors effectinely increase the rotor resistance and are included in the analysis. Construction of a cage rotor induction machine and a wound rotor induction machine is calculated similar in stator but rotor isn't similar. Because cage rotor are made in different types eg. double cage rotor. On the other hand, rotor of wound rotor induction machine is calculated same as stator. Construction of three phase wound rotor induction machine could be calculated by a computer programming language. Thus, people who constructs these machines, makes their works in shorter time. I used“Basic”programming language in this project. Of course this program can be made using another programming languages. Main idea doesn't change. Programmer can make correct algorithm. If algorithm is, wrong, running of the programme will be wrong. Before begjning to programme, classical method should be analyzed by programmer. All graphics should be converted to mathematical equations. There are very different methods for doing that. I used two methods in this project. First I used interpolation methods and then matched one to one between coordinat axis X and Y as second method. Computer programming calculates up to 6 digits after comma. In calculation the operations are very important, because the results of construction depends on these steps.When comparing results of classical methods and results of computer programming methods in part 5, especially results of main dimension equalations shows similar results between two methods. On the other hand, between other results there are small differences because of, default of, matching one to one, interpolation method and using 6 digit after comma from computer. If these results are examined carefully the results of calculating computer programme are more real than classical method. I think, this programme will help the user, because time is very important and this programme spends shorter time than classical method for calculating all formulas. On the other hand this programme is sometimes runs manually. That is, programme sometimes asks some questions to users, thus users control the programme. Therefore users have to know subject very well. As i explained above, basics of the programme is the correct algorithm, because algorithm influnces following of the programme. The algorithm of the programme; Step of the program are as folows: 1- To build matrix of both number of rotation and power 2- To make matrix of both power coefficient and efficiency, belonging to similar machines. 3- To appoint efficiency and power coefficient according to choices in the rank. 4- To calculate imaginary power, nominal current, main dimensions size, pole division, profited coefficient and air gap of the machine. 5- To make choice states of channels of both rotor and stator as slided or non-slided 6- To calculate number of channels and length of stator. 7- Starting of calculation for stator. 7. 1- The choice of number of slot per phase. 7.2- Decision is to joist or not and K value is appointed according to ratio of joist. 7.3- To calculate number of slot and step of slot of stator. 7.4- To get choice of indiction of air gap from user. XVIII7.5- To get choice of saturation coefficient. 7.6- To calculate E1 emf, winding numbers of stator, number of total conductor cables and conducters per slot. 7.7- To make choice of current density 7.8- To calculate cross-sectional area of conductor and to find out the number of conductor in slot. 7.9- To be stabilized cross-section as circular or rectangular, according to calculated by computer and to get choice convenient cross-section dimensions to user. 7.10- To calculate size of stator slot then to state proportion of the height of slot to the width of slot. If is not suitable, then sends back the procedure for redetermination of current density of number of conductor. 7. 1 1-To make choice of induction of stator yoke by user. 7.12-To get calculation of induction of teeth heads, controls the value if in convenient ranges or not. If it is not, convenient procedure is restarted from 7.7 7.13-To calculate average conductor length, the weight of copper, resistance of stator winding in circular or rectangular. 8- Starting of calculations for rotor 8.1- To choose number of slot per phase 8.2- Decision is to joist or not and K value is appointed according to ratio of joist. 8.3- To calculate number of slot and step of slot, winding number of rotor wind, E2 emf and number of total conductor. 8.4- To calculate Ppuiz+yüz and Pkatme for rotor currents. 8.5- To calculate rotor current 8.6- To make choice of current density 8.7- To calculate cross-sectional area of conductor and to find out the number of conductor in slot. 8.8- To be stabilized cross-section as circular or rectangular according to calculated by computer and to get choice of convenient dimensions from user. 8.9- To calculate size of stator slot then to state proportion of the height of slot, to the width of slot. If it is not suitable, then sends back the procedure redeterminate the current density again. XIX8. 1 0- To calculate ınstantaneus magnetic flux density of teeth and controls the value if in convenient range or not. If it is not, procedure restarts from step 8.6 8.11- To calculate average conductor length and to the summation weight of conductor. 8.12- To make choice of induction of rotor yoke by user. 8.13- To calculate to the height of rotor yoke 9- To make calculation of magnetic circle. 9.1- To calculate magnetic flux density of air gap. 9.2- To calculate magnetic flux density of teeth of stator and rotor and to calculate magnetizing force of teeth. 9.3- To calculate magnetizing force of stator Hd1 and magnetizing force of rotor Hd2 9.4- To calculate magnetizing force of stator yoke and magnetizing force of rotor yoke and ampere-turn in one pole pair. 1 0- To calculate dispersion conductivity of head of winding and one pair ringed dispersion conductivity for stator. 11- To calculate leakage reaktans of stator windings and leakage reaktans of rotor windings. 12- To calculate dispersion conductivity of head of windings and one pair ringed dispersion conductivity for rotor. 13- To refer rotor reaktans and rotor resistance to stator side and to calculate short circuit power factor. 14- To calculate core loss and copper loss 15- To calculate efficiency, per unit slip on the nominal load and angular momentum. 16- To set up results table 1 7- To ask making a new construction or not. As seen above, the programmer (or user) should know classical methods, because computer programming languages use all formulas in classical methods. There are differences between classical methods and computer programme only in graphics. Programming languages don't understand graphics. Therefore all graphics should be converted to mathematical equations. XXAfter writting the algorithm, programme should be developped carefully. If programme is examined in part 4, a lot of variables can be seen. The variables is very important for following of programme. If variables are using wrong in programme, results of the programme will be wrong. Therefore variables should be appointed correctly. After that computer programming will be developped by constructor. Of course there are a lot of wound rotor induction machine in the industry but this project was developped for construction with computer programme a powerful wound rotor induction motor in this project. Construction of another induction machines can be programmed using similar idea as this project. In this project, first of all Classical method was given after that in next part a sample three phase wound rotor induction machine was calculated using classical methods and then print out of computer programming was given in next part. After that same sample wound rotor induction machine was calculated by computer and finally the end of the project, results was compared between doing classical methods and doing computer programme. XXI