Demokratik sosyalizm modelinde siyasal katılım: Türkiye İşçi Partisi örneği 1961–1971
Political participation in the democratic socialism: The Turkish Labor Party 1961 - 1971
- Tez No: 754743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH FUAT TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu tez çalışmasında, demokratik sosyalizm modelinin yöneten – yönetilen ilişkilerini nasıl ve hangi prensipler dâhilinde ele almakta ve okuduğuna odaklanılmıştır. Bu doğrultuda, yöneten – yönetilen ilişkilerinin yapısı ve uygulama biçimleri irdelenmiştir. Yöneten – yönetilen ilişkilerinin tarihsel süreç içerisinde yaşamış olduğu dönüşümlerde demokrasi kavramının icadı ve gelişiminin rolü sorgulanmıştır. Demokrasi kavramı üzerinden siyasal katılım kavramına ulaşılmıştır. Siyasal katılım kavramı çözümlemesinde bulunularak, kavramın, yöneten – yönetilen ilişkilerini hangi sınırlar dâhilinde çerçevelendirdiği sorularına yanıtlar aranmıştır. Siyasal katılımı etkilediği düşünülen gelir eşitsizliği, cinsiyet, kimlik ve yaş faktörleri demokratik sosyalizm modeli üzerinden okunarak siyasal katılım ve demokratik sosyalizm modeli arasındaki ilişki incelenmiştir. Yöneten – yönetilen ilişkileri ve siyasal katılım kavramı çözümlemelerimiz tezimizin amacı olan demokratik sosyalizm modelinin bulunmuş olduğu politik hattın belirlenmesi sürecinde yol gösterici nitelik taşımaktadır. Bu doğrultuda, demokratik sosyalizm modelinin kavramsallaştırma aşamasına geçilmiştir. Demokratik sosyalizm modelinin doğru bir zeminde kavramsallaştırılmasını sağlayabilmek adına modelin ortaya çıkışını ve gelişimini sağladığını düşündüğümüz düşünsel kaynaklar ve somut olaylar incelenmiştir. Nihayetinde, demokratik sosyalizm modelinin yöneten – yönetilen ilişkilerini hangi ilkeler doğrultusunda örgütlediğinin yanıtı aranmıştır. Bu yanıt arama sürecinde 1961 – 1971 yılları arasında demokratik sosyalizm ilkeleri doğrultusunda hareket ettiklerini ilan eden Türkiye İşçi Partisi, İspanya Komünist Partisi, Fransa Komünist Partisi, İtalya Komünist Partisi ve Halk Birliği (Şili) örgütlerinin, yöneten – yönetilen ilişkilerini nasıl okuduklarının cevabı aranmıştır. Geniş çerçeveden değerlendirilen bir Türkiye İşçi Partisi çözümlemesi ile yöneten – yönetilen ilişkilerinin demokratik sosyalizm modelinde hangi ilkeler üzerinden şekilleneceği belirlenmiştir. Buna göre demokratik sosyalizm modeli etkin siyasal katılım üzerinden yöneten – yönetilen ilişkilerini ele almaktadır. Bunun sonucunda demokratik sosyalizm modelinin uygulanabileceği alan ve modelin bulunmuş olduğu politik hat, liberal demokrasi sınırlarıyla çerçevelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on how and what principles of the democratic socialism model take the relationship between ruler class and ruled class into account. Therefore, the structure and forms of implementation of this relationship are examined. In the scope of this study, within the transformation of the relationship between ruler class and ruled class, the invention of democracy and the role of its development are questioned. In this way the term“political participation”is reached through the term“democracy”. Analyzing the term“political participation”, this study seeks answers on how political participation frames the relationship between ruling class and communities ones. The correlation between political participation and the democratic socialism model was examined by developing an understanding on the income inequality, gender, identity and age, which are thought that political participation affects. Our analysis of the relationship between ruler class and ruled class, and political participation constitutes a guide for us to find the political line on which democratic socialism stands. In this direction, the democratic socialism model is conceptualized. To accurately conceptualized the model, the concrete incidents and the ideological sources that are thought to affect the occurrence and development of the model are examined. Eventually, this study seeks an answer according to which principles the democratic socialism model organizes the relations between the ruling class and community. In this frame, organizations that all announced they were following the principles of democratic socialism between 1961 and 1971 such as the Turkish Labor Party, the Communist Party of Spain, the Communist Party of France, the Communist Party of Italy, and the Unidad Popular are investigated on how they consider the relations of ruler class and ruled class. With the analysis of a Turkish Labor Party, which is evaluated with a wide framework, it has been determined which principles will be shaped in the democratic socialism model. According to this, democratic socialism deals with the model of active political participation. As a result, the area where democratic socialism can be applied and the political line where the model is found is framed by liberal democracy only.