Bir yeraltı kömür madeninde deformasyonların sonlu elemanlar yöntemi ile modellenmesi
Modelling of deformations using finite elements method in an underground coal mine
- Tez No: 754742
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAÇ BAŞÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, geri dönümlü uzun ayak metodu ile üretim yapan bir yeraltı kömür madeninde, göçük bölgesindeki permabilite değişimleri, göçük çevresindeki gerilmeler ve göçük elemanları esas alınarak incelenmiştir. Diğer bir ifade ile göçük bölgesinde değişen permeabilite modellenmiştir. Bu amaçla, bu çalışmada geçirgenlik dağılımını belirlemek için sayısal bir analiz yöntemi olan sonlu elemanlara dayalı jeomekanik modelleme tekniği kullanılmıştır. Bu yöntem kullanarak göçük içindeki her noktanın geçirgenlik dağılımını belirlemek mümkün olmuş, böylece kendiliğinden yanmayı etkileyen hava dağılımı belirlenerek kendiliğinden yanma senaryoları modellenebilir hale gelmiştir. Bu sayede yeraltında kendiliğinden yanan kömürün oranı azaltılarak, yeraltı kömür işletmelerinde daha fazla kömür işletilecek ve buna bağlı olarak karlılık artacak ve iş kazaları da minimize edilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, permeability changes in the gob zone, stresses around the gob and gob elements were investigated in an underground coal mine producing with the recycled longwall method. In other words, the changing permeability in the gob was modeled. For this purpose, finite element based on geomechanical modeling technique, which is a numerical analysis method, was used to determine the permeability distribution in this study. By using modeling, it was possible to determine the permeability distribution of each point in the gob, and thus, the spontaneous combustion scenarios could be modeled by determining the air distribution affecting the spontaneous combustion. Thus, by reducing the rate of self-burning coal underground, more coal will be operated in underground coal enterprises, and accordingly, profitability will increase and work accidents will be minimized.