Atatürk döneminde Kazım Karabekir'in rolü
The role of Kazım Karabekir in the era of Ataturk
- Tez No: 754757
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER EMRE ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türkiye tarihi açısından Milli Mücadele bir dönüm noktasıdır. Milli Mücadele‟nin baĢarıya ulaĢmasında baĢta Mustafa Kemal PaĢa olmak üzere birçok askeri kiĢiliğin rolü ve etkisi bulunmaktadır. Bu kiĢilerden birisi de Kazım Karabekir PaĢa‟dır. Kazım Karabekir, Balkan SavaĢları ve I. Dünya SavaĢı‟nda üstün baĢarılar göstermiĢ ve Milli Mücadele‟de da Mustafa Kemal PaĢa yanında yer almıĢtır. Osmanlı Devleti‟nin son dönemlerinde ve Türkiye Cumhuriyeti‟nin ilk yıllarında etkili olan komutanlardan birisi Kazım Karabekir PaĢa, Birinci Dünya SavaĢı‟nda baĢta Çanakkale ve Kafkas cephesinde olmak üzere çeĢitli cephelerde görev almıĢ ve Milli Mücadele‟de önemli görevler üstlenmiĢtir. 1882 yılında doğan Kazım Karabekir, 1900yılında Kuleli Askeri Lisesi‟ni, 5 yıl sonra da Harp Akademisi‟ni tamamlamıĢtır. 1906 yılında ise Manastır‟da askerlik görevine baĢlamıĢtır. Ġttihat ve Terakki Cemiyeti kuruluktan sonra üye olan Kazım Karabekir, burada önemli görevlerde bulunmuĢtur. Birinci Dünya SavaĢı sırasında Çanakkale cephesindeki baĢarılarından ötürü Miralay rütbesine terfi ettirilmiĢtir. Çanakkale cephesinden sonra Ġstanbul 1. Ordu Kurmay BaĢkanlığı‟na atanan Kazım Karabekir 1916 yılında Mirliva rütbesine terfi ederek paĢa olmuĢtur. Ġlerleyen dönemlerde Kafkasya cephesine gönderilen Kazım Karabekir PaĢa, burada 2. Kolordu Komutanı olarak görev yapmıĢtır. Osmanlı Devleti‟nin Birinci Dünya SavaĢı‟ndan yenilgi ile ayrılmasından sonra baĢlatılan Milli Mücadele‟de yer alan Kazım Karabekir PaĢa, burada önemli baĢarılar elde etmiĢtir. Kazım Karabekir PaĢa, Milli Mücadele‟yi baĢlatan komutanlardan Anadolu‟ya ilk geçiĢ yapan komutan olmuĢ ve Osmanlı Devleti tarafından kendisine Mustafa Kemal‟i tutuklama emri verilmesine rağmen Milli Mücadele‟de Mustafa Kemal PaĢa yanında yer almıĢtır. Kars, Ardahan, Artvin ve Batum‟u kurtarmıĢtır ve 1920 yılında TBMM tarafından Ferik rütbesine terfi ettirilmiĢtir. 1920 yılında Edirne‟den TBMM 1.dönem milletvekili seçilmiĢtir. Yine 1923 yılında Ġstanbul‟dan TBMM 2.dönem milletvekili seçilmiĢtir. Yine 1923 yılında ise bu görevinden istifa etmiĢ ve siyasi faaliyetlerde bulunmuĢtur. Kazım Karabekir PaĢa, Türkiye Cumhuriyeti‟nin çok partili döneme geçiĢ çalıĢmaları amacıyla kurulan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası‟nın kurucuları arasında yer almıĢtır. Ancak ġeyh Said Ġsyanı‟nda Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası‟nın rolü olduğu iddiasıyla parti kapanmıĢtır. 1926 yılında Gazi Mustafa Kemal‟e düzenlenen Ġzmir Suikast giriĢiminde rolü olduğu iddiasıyla tutuklanmıĢ, idamla yargılanmıĢ ve beraat etmiĢtir. 1927 yılında resen emekliye sevk edilen Kazım Karabekir PaĢa hem Milli Mücadele‟de hem de TBMM‟nin açılmasından sonra da 1. ve 2. dönemde milletvekili olarak çeĢitli hizmetlerde bulunmuĢtur. Bu yüzden Millî Mücadele‟de Mustafa Kemal PaĢa‟nın en yakınında bulunmuĢ ve Millî Mücadele‟nin kazanılmasında Mustafa Kemal PaĢa‟ya en büyük desteği vermiĢtir. Ancak Halifeliğin kaldırılması ile baĢlayan süreçte Mustafa Kemal PaĢa ile fikir ayrılıkları yaĢamıĢ ve bu süreçte Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası baĢkanı olması ve 1926 yılındaki Ġzmir Suikastı gerekçesiyle tutuklanması doruğa ulaĢmıĢtır. Dolayısıyla Kazım Karabekir PaĢa‟nın bu dönemki faaliyetlerinin incelenmesi ile Türkiye‟nin Millî Mücadele tarihi de anlaĢılabilecektir.
Özet (Çeviri)
The Turkish National Struggle is a turning point in the history of Turkey. Many military personalities, especially Mustafa Kemal Pasha, played a role and influence in the success of the War of Independence. One of these people is Kazım Karabekir Pasha. Kazım Karabekir showed outstanding success in the Balkan Wars and the First World War, and he was with Mustafa Kemal Pasha in the War of Independence. Kazım Karabekir Pasha, who was one of the commanders effective in the last perıods of the Ottoman Empire and the first years of the Turkish Republic, took part in various fronts, especially in the Çanakkale and Caucasus fronts during the First World War and undertook various important tasks in the War of Independence. Kazım Karabekir, who was born 1882, completed Kuleli Military High School in 1900 and the Military Academy 5 years later. In 1906, he started his military service in Manastır. Kazım Karabekir, who became a member after the establishment of the Committee of Unıon and Progress, held important positions there. During the First World War, he was promated to the rank of Miralay due to his achievements on the Çanakkale front. Kazım Karabekir, who was appointed as the Chief of the Istanbul 1st Army after the Çanakkale fornt, was promoted to the rank of Mirliva in 1916 and became a pasha. Kazım Karabekir Pasha, who was sent to the Caucasus front in the following periods, served as the 2nd Corps Commander there. Kazım Karabekir Pasha, who took part in the Turkish National Struggle started after the Ottoman Empire left the First World War with defeat, achieved important successes here. Karabekir Pasha was the first to cross into Anatolia among the commanders who started the War of Independence, and he was with Mustafa Kemal Pasha in the War of Independence, even though he was ordered to arrest Mustafa Kemal by the Ottoman Empire. He saved Kars, Ardahan, Artvin and Batum and was promoted to the rank of Refik by the Turkish Grand National Assembly in 1920. Kazım Karabekir Pasha, who was elected as a 1st term deputy form Edirne in 1920, was elected as a 2nd term deputy from Istanbul in 1923. In 1924, he resigned form this position and engaged in political activities. Kazım Karabekir Pasha was among the founders of the Progressive Republican Party, which was established fort he purpose of the transition to the multiparty period of the Republic of Turkey. However, the party was closed due to the claim thet the Progressive Republican Party played a role in the Sheikh Said Rebellion. He was arrested, tried with death penalty and acquitted for his alleged role in the Izmir Assassination attempt against Gazi Mustafa Kemal in 1926. Kazım Karabekir Pasha, who was ex officio retired in 1927, lived a life away from politics until 1939. Kazım Karabekir Pasha served as a deputy both in the Turkish National Struggle and in the 1st and 2nd terms after the opening of the Turkish Grand National Assembly. For this reason, he was the closest to Mustafa Kemal Pasha in the victory of the Turkish National Struggle and gave the greatest support to Mustafa Kemal Pasha in the victory of the War of Independence. However, in the process that started with the abolition of the Caliphate, he had differences of opinion with Mustafa Kemal Pasha, and this process reached its peak when he became the head of the Progressive Republican Party and was arrested on the grounds of the Izmir Assassination in 1926. Therefore, by examining the activities of Kazım Karabekir Pasha in this period, Turkey‟s Turkish National Struggle history will be understood.