Hadislerde kıssalar Riyazü's-salihin örneği
Kissalar in the hadiths Riazü's-salihin example
- Tez No: 754771
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA ÇETİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Iğdır Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
Allah (c.c) yaratmıĢ olduğu ilk insan Hz. Âdem (as)'den itibaren insanın, apaçık düşmanı olan şeytandan korunması için çeşitli uyarılarda bulunmuştur. Bu uyarılara uyanlara cennet uymayanlara cehennem va'dedilmiĢtir. Yüce Allah kıssalara Kur'an-ı Kerim'de geniş yer vermiş, ayrıca Hz. Peygamber (s.a.v) hadislerinde ümmetinin ibret alıp hidayet bulması için yer vermiştir. Çalışmamızda Riyazü's-salihin'deki kıssalar tespit edilmiş olup, bunun sonucunda 23 kıssa olduğu görülmüştür. Tabi ki bunun aksinin olmayacağı kanaatinde değiliz, ancak çalışmamızda tespit ettiğimiz bu sayıdır. Sonuç olarak çalışmamızda bu alanda bir boşluğu doldurmaya ve faydalı olmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first person created by Allah (c.c) was Since saint Âdem (as), he has made various warnings to protect man from Satan, which is his obvious enemy. Those who obey these warnings are promised hell to those who do not obey heaven. Almighty Allah has given wide coverage to stories in the Quran, and also saint The Prophet (s.a.v) has given a place for his ummah to take lessons and find guidance in the hadiths. In our study, the stories in Riyazü's-salihin were determined and as a result, it was seen that there were 23 stories. Of course, we do not believe that this will not be the case, but this is the number we identified in our study. a result, it has been tried to fill a gap and be useful in this field in our study