Kitosan-borik asit kompoziti ile atıksulardan eritrosin B boyasının giderilmesi: deneysel ve teorik çalışmalar
Removal of erythrosine B dye from wastewater with chitosan-boric acid composite: experimental and theoretical studies
  1. Tez No: 754772
  2. Yazar: HÜSEYİN FATİH ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SARIOĞLU CEBECİ, DOÇ. DR. SAVAŞ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, kitosan-borik asit (Ch-B) kompoziti hazırlandı ve FT-IR, SEM ve EDX gibi analitik tekniklerle tanımlandı. Bu kompozit daha sonra eritrosin B'nin (EB) sulu ortamdan giderilmesi için adsorban olarak kullanıldı ve 0,05g Ch-B'nin pH5'te serbest EB'yi %96,5 oranda tuttuğu belirlendi. Adsorpsiyon denge verilerine Langmuir, Freundlich ve D-R adsorpsiyon denge modelleri uygulandı. Adsorpsiyon kinetiği Freundlich modeliyle uyumlu bulundu (R2=0.991, E= 9.18 KJ. mol-1). D-R modeli adsorpsiyonun fiziksel olduğunu öne sürdü. Bu modeller, adsorpsiyon dengesinin yalancı ikinci dereceden kinetik modele uyduğunu gösterdi (R2=0.99). Adsorpsiyon fizibilitesini ölçmek ve mekanizmasını anlamak etmek için termodinamik ve kinetik deneyler yapıldı. Adsorpsiyon tepkimesinin endotermik (∆H= 0.124) ve kendiliğinden (∆G KJ.mol-1 = -13.01, -17.06, -17.60) olduğu anlaşıldı. Ayrıca adsorban ve adsorbat arasındaki etkileşimi aydınlatmak için DFT analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, chitosan-boric acid (Ch-B) composite was prepared and defined by analytical techniques such as FT-IR, SEM and EDX. This composite was then used as an adsorbent to remove erythrosine B (EB) from the aqueous medium, and it was determined that 0.05g Ch-B retained 96.5% of free EB at pH5. Langmuir, Freundlich and D-R adsorption equilibrium models were applied to the adsorption equilibrium data. Adsorption kinetics were found to be compatible with the Freundlich model (R2=0.991, E= 9.18 KJ. mol-1). The D-R model suggested that adsorption is physical. These models also indicated that the equilibrium of adsorption fitted best the pseudo-second-order kinetic model (R2=0.99). Thermodynamic and kinetic experiments were performed to measure the feasibility of adsorption and to understand its mechanism. It was understood that the adsorption reaction was endothermic (∆H= 0.124) and spontaneous (∆G KJ.mol-1 = -13.01, -17.06, -17.60). In addition, DFT analysis was performed to elucidate the interaction between adsorbent and adsorbate.