Posttraumatic growth, posttraumatic stress, meaning in life, death anxiety, intolerance of uncertainty and loss in the midst of the Covid-19 pandemic
Covid-19 salgını döneminde travma sonrası büyüme, travma sonrası stres, yaşamın anlamı, ölüm kaygısı, belirsizliğe tahammülsüzlük ve kayıp
  1. Tez No: 754796
  2. Yazar: ZİNNUR LARA KALAFATOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK TÜRKÜLER AKA KARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
COVID-19 salgını ölüm, yaşamın anlamı, belirsizlik ve kayıp gibi varoluşsal kavramların incelenmesi açısından özel ve verimli bir araştırma bağlamı sunmaktadır. Her ne kadar COVID-19 salgını çeşitli ruhsal sağlık sorunlarıyla ilişkili bulunmuşsa da literatürde salgınla ilişkisi olabilecek olan varoluşsal ve bireysel faktörlerin travma sonrası büyüme ile ilişkisini inceleyen oldukça az sayıda çalışma bulunmaktadır. Buradan yola çıkılarak travma sonrası stres, yaşamın anlamı, ölüm kaygısı, belirsizliğe tahammülsüzlük ve kayıp değişkenlerinin travma sonrası büyümeyi yordayacağı öngörülmüştür. 18-65 yaş aralığında olan 420 katılımcı (133 erkek ve 287 kadın) çalışmaya katılmıştır (M= 42.09, SD= 14.196). Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Olayların Etkisi Ölçeği (Gözden Geçirilmiş Form), Yaşamın Anlamı Ölçeği, Türkçe Ölüm Kaygısı Ölçeği, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ-12) ve Travma Sonrası Büyüme Envanteri (TSBE) katılımcılar tarafından doldurulmuştur. Sonuçlar, birkaç alt ölçek dışında tüm ana değişkenlerin birbiriyle pozitif ve anlamlı ilişki gösterdiği yönündedir. Regresyon analizi sonucuna göre travma sonrası stres, var olan anlam, bulunmaya çalışılan anlam ve kayıp değişkenleri travma sonrası büyümeyi yordamaktadır. Mevcut bulgular literatür eşliğinde değerlendirilmiştir. Son olarak, çalışmanın kısıtlamaları, klinik uygulamalar ve ilerideki çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic is a unique and fruitful research context to examine existential themes such as death, uncertainty, meaning in life, and loss. Even though the COVID-19 pandemic is known to be associated with variety of mental health problems, there are relatively few research conducted to understand how some relevant existential themes and individual factors may relate to posttraumatic growth during the pandemic. Therefore, it was hypothesized that posttraumatic stress, meaning in life, death anxiety, intolerance of uncertainty, and loss predict posttraumatic growth during the pandemic. 420 participants (133 male and 287 female) between the ages of 18-65 (M= 42.09, SD= 14.196) participated in the study. Socio-Demographic Information Form, Impact of Event Scale-Revised (IES-R), Meaning in Life Questionnaire (MLQ), Turkish Death Anxiety Scale (TDAS), Intolerance of Uncertainty Scale Short Form (IU-12) and Posttraumatic Growth Inventory (PTGI) were filled by the participants. Results revealed that all main variables were correlating with each other significantly and positively with a few exceptions on subscales. Regression analysis showed that posttraumatic stress, existing meaning in life, search for meaning in life, and loss predict posttraumatic growth. Findings are evaluated and discussed in the light of current literature. Lastly, limitations, strengths, implications, and recommendations for further research are presented.