Obezite tedavisinde ameliyat ve geri ödeme süreçlerinin değerlendirilmesi: Örnek bir uygulama
Evaluation of surgery and reimbursement process in bariatric treatment: A sample application
  1. Tez No: 754799
  2. Yazar: ALİ İHSAN ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ ERKAN AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Süreçler, belirlenen program doğrultusunda amaçlara ulaşılmak adına eşgüdümlülükle ortaya konulan, birbirine nedensel veya işlevsel olarak bağlı olaylar kümesidir. Süreç Yönetimi ise üretim sürecini doğrusal bir düzene sokarak; maliyet etkililik, kalite ve zaman tasarrufu sağlar. Bu çalışmada ABD'nin Delaware eyaletinde obezite tedavisi hizmeti sunulan CHRIAS'ın, günübirlik cerrahi merkezi ASC'ın ve medikal muhasebe hizmeti sunan United Medical'ın eşgüdümlü iş süreçleri incelenmiştir. Kuruluşların entegre iş süreçleriyle ortaya konulan obezite tedavisinin ameliyat ve geri ödeme süreci ele alınmış; akış diyagramı ile haritalanmış, kök neden analizi ile sorun kaynakları tespit edilmiş ve Balık Kılçığı yöntemi ile sorun ve çözüm diyagramları oluşturulmuştur. Araştırma sırasında 2021 yılında gerçekleştirilen 520 obezite ameliyatının 104'ünün geri ödeme sürecinde hata tespit edilmiş, bu hataların 19 farklı kök nedenden ortaya çıktığı saptanmış ve hataların 18'i için çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Processes are a family of organized events that are systematically linked to each other causally or functionally in accordance with the direction of a program. On the other hand, process management is the way of ordering the production processes in a linear context, providing cost effectiveness, quality and time savings. In this study, examined the coordinated business processes of CHRIAS, ASC & United Medical. The revenue cycle of bariatric surgery; mapped with flow chart, determined the root causes of process faults with RCA, charted the faults and solutions with Ishikawa Diagram. During the research, faults detected in the reimbursement of 104 out of 520 bariatric surgeries, performed during 2021. In additionally; 19 root cause identified that caused to process faults, and offered resolutions to 18 of 19 root causes.