Effects of cognitive biases & FOMO on impulse buying in e-commerce: A study on luxury cosmetics during Black Friday period in Turkey
E-ticarette dürtüsel satın alma karar süreçlerini etkileyen bilişsel önyargılar ve fırsatları kaçırma korkusu: Türkiye'de Kara Cuma döneminde lüks kozmetik üzerine bir araştırma
- Tez No: 754798
- Danışmanlar: PROF. DR. OYLUM KORKUT ALTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde yoğun olarak çoğu birey tarafından kullanılan e-ticaret platformları bireylerin satın alma kararları üzerinde etkili olabilmekte ve dürtüsel satın almaya yol açabilmektedirler. Dürtüsel satın alma yapan tüketiciler, ürünleri satın aldıklarında duygusal açıdan haz duyarak tatmin olmaktadırlar. Bu süreçte tüketicilerin yaşamış oldukları yoğun duygular, faydacı ve ekonomik olmayan bir karar almalarına sebep olabilmektedir. Bu doğrultuda bu çalışmanın amacı, Türkiye'de Black Friday döneminde e-ticaret üzerinden lüks kozmetik sektöründe yapılan alışverişlerde bilişsel yanlılıkların ve kaçırma korkusunun dürtüsel satın alma davranışı üzerindeki etkisinin olup olmadığının tespit edilmesidir. Çalışmada kapsamında kullanılan anket formu dijital platformlar üzerinden çevrimiçi oluşturularak dünya genelindeki 163 kişiye uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre kaçırma korkusu, kayıptan kaçınma ve çapa atmak düzeylerinin dürtüsel satın almayı pozitif yönde etkilediği, kıtlık (nadirlik) düzeyinin ise dürtüsel satın alma üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, e-commerce platforms, which are used extensively by most individuals, can impact the purchasing decisions of individuals and lead to impulse buying. Consumers who make impulse buying are satisfied with emotional pleasure when they buy the products. Intense emotions experienced by consumers in this process may cause them to take a utilitarian and uneconomical decision. In this direction, this study aims to deter-mine whether cognitive biases and the effect of FOMO on impulse buying in shopping made in the luxury cosmetics sector via e-commerce during Black Friday in Turkey. The questionnaire form used in the study was created online via digital platforms and ap-plied to 163 people worldwide. According to the results obtained, it was determined that FOMO, loss aversion, and anchoring levels affected impulse buying positively, while scarcity level did not have a significant effect on impulse buying.