Seramik bloklarının aşınma performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of wear performance of ceramic blocks
- Tez No: 754807
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER AKAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı CAD-CAM sistemlerinde tek seans uygulamalara olanak sağlayan farklı seramik bloklar kullanılarak hazırlanan protetik restorasyonlarda ve antagonistlerinde, fonksiyon sonrası aşınmaya bağlı oluşan hacimsel değişikliklerin dijital taramalar üzerinden karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Çalışmamızda İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı'nda seramik bloklar kullanılarak dişleri restore edilmiş olan hastalar incelendi. Okluzal travma ve periodontal destek kaybı gözlenmeyen, antagonistinde doğal diş bulunan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar kullanmakta olduğu seramik blok tipine göre gruplandırıldı. 10'u feldspatik seramik blok (Vita Mark II), 10'u lityum disilikat içerikli seramik blok (IPSe.max Cad), 10'u hibrit seramik blok (Lava Ultimate) olmak üzere 3 grup oluşturuldu. Hastalara ait üç boyutlu veri kayıtları üst üste konumlandırılarak materyal grupları ve antagonist diş yüzeylerindeki 6 aylık aşınma hacim kayıpları hesaplandı. Ayrıca materyallerin sertlik değerleri ve aşınma hacim kayıpları arasındaki ilişki değerlendirildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi gerçekleştirildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively examine the volumetric changes due to post-functional wear in prosthetic restorations and antagonists prepared using different ceramic blocks that allow single-session applications in CAD-CAM systems, through digital scans. In our study, patients whose teeth were restored using ceramic blocks in Izmir Katip Celebi University Faculty of Dentistry, Department of Prosthetic Dentistry were examined. Patients without occlusal trauma and loss of periodontal support and with natural teeth in the antagonist were included in the study. The patients were grouped according to the type of ceramic block they were using. Three groups were formed: 10 feldspathic ceramic blocks (Vita Mark II), 10 lithium disilicate-containing ceramic blocks (IPS e.max Cad), and 10 hybrid ceramic blocks (Lava Ultimate). By placing the three-dimensional data records of the patients on top of each other, the 6-month wear volume losses on the material groups and antagonist tooth surfaces were calculated. In addition, the relationship between the hardness values of the materials and the wear volume losses was evaluated. Statistical analysis of the obtained data was performed (p0.05).