Impact analysis of conventional and Islamic microfinance on poverty alleviation in Somalia
Konvansiyonel ve İslami mikrofinansın Somali'de yoksullukluğun azaltılması üzerine etki analizi
- Tez No: 754817
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ŞENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Poverty has remained a global challenge across the continent as a significant proportion of the population is living within the internationally established poverty line. The highest incidences of poverty are greatly felt in SSA region as compared to Europe and Central Asia regions. Microfinance has long been recognized as a policy for poverty alleviation in developed and developing countries. However, the empirical results provide inconclusive, mixed and contradictory results of negative and positive nexus between microfinance and poverty alleviation. It is against this background that the present study was an impact analysis of conventional and Islamic microfinance on poverty alleviation in Somalia. The specific objectives of the study were: to determine the impact of Islamic microfinance services on poverty alleviation in Somalia; to establish the impact of conventional microfinance services on poverty alleviation in Somalia and to analyze the statistical difference between the impact of conventional and Islamic microfinance services on poverty alleviation in Somalia. These objectives supported the development of null hypotheses. The financial intermediation theory as well as the poverty theory provided anchorage to the study. The study targeted 750 active clients staying in Mogadishu Somalia from the conventional and Islamic microfinance institutions. Stratified random sampling was used to select 260 respondents. Information was obtained from primary sources guided by the questionnaire and the analysis was done through means and standard deviations, regression and one sample t-test and the findings presented through tables. The study established that Islamic microfinance services (β=.811, p0.05, t
Özet (Çeviri)
Nüfusun önemli bir kısmı uluslararası olarak belirlenmiş yoksulluk sınırı içinde yaşadığından, yoksulluk kıta genelinde küresel bir sorun olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, deneye dayalı sonuçlar, mikrofinans ve yoksulluğun azaltılması arasındaki negatif ve pozitif bağın sonuçsuz, karışık ve çelişkili sonuçlarını vermektedir. Çalışmanın özel hedefleri şunlardı: İslami mikrofinans hizmetlerinin Somali'deki yoksulluğun azaltılması üzerindeki etkisini belirlemek; geleneksel mikrofinans hizmetlerinin Somali'deki yoksulluğun azaltılması üzerindeki etkisini belirlemek ve geleneksel ve İslami mikrofinans hizmetlerinin Somali'deki yoksulluğun azaltılması üzerindeki etkisi arasındaki istatistiksel farkı analiz etmek. Bu hedefler, boş hipotezlerin geliştirilmesini destekledi. Finansal aracılık teorisinin yanı sıra yoksulluk teorisi de çalışmaya dayanak sağlamıştır. Çalışma, geleneksel ve İslami mikrofinans kurumlarından Mogadişu Somali'de kalan 750 aktif müşteriyi hedef aldı. 260 katılımcıyı seçmek için tabakalı rastgele örnekleme kullanıldı. Bilgiler anket rehberliğinde birincil kaynaklardan elde edilmiş ve ortalamalar ve standart sapmalar, regresyon ve tek örneklem t-testi ile analiz yapılmış ve bulgular tablolarla sunulmuştur. Çalışma, İslami mikrofinans hizmetlerinin (β=.811, p0.05, t