Karbapeneme duyarlı ve dirençli klebsiella pneumoniae suşlarındaki biyofilm üretiminin fenotipik ve genotipik olarak karşılaştırılması
Phenotypic and genotypic comparison of biofilm production in carbapenem susceptible and resistant klebsiella pneumoniae strains
- Tez No: 754818
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Karbapenem dirençli ve karbapenem duyarlı K. pneumoniae suşlarındaki biyofilm üretiminin karşılaştırılması ve biyofilm üretiminde görev aldığı düşünülen virülans faktörlerine ait genlerin varlığını araştırarak karbapenem direnci ile bir ilişkisi olup olmadığını tespit edilmesi amaçlandı. Çalışmaya 37 karbapenem dirençli ve aynı dönemde izole edilen 63 tane karbapnem duyarlı K. pneumoniae dahil edildi. Antibiyotik duyarlılıkları otomatize sistem kullanılarak saptandı. Biyofilm üretiminde rol aldığı düşünülen virülans faktörlerine ait genlerin (mrkA, wbbm, wzm, luxS) varlığı polimeraz zincir reaksiyonu yöntemiyle, suşların biyofilm oluşumu spektrofotometrik mikropleyt yöntemi kullanılarak araştırıldı. Suşların izole edildiği klinik örnekler sırasıyla idrar 62 (%62), trekeal aspirat 13 (%13), yara 12 (%12), kan 11 (%11) ve balgam 2 (%2) şeklinde olmuştur. Klinik örneklerin %30'u yoğun bakım ünitelerinden, %70'inin diğer kliniklerden gönderildiği tespit edildi. Suşların 65 (%65)'i MDR olarak belirlendi. Karbapenem direnç oranı %37 idi. Karbapeneme dirençli suşlar amoksisilin/klavulanik asit, piperasillin/tazobaktam, sefoksitin, seftazidim, seftriakson, sefuroksim, sefuroksim aksetil, amikasin, siprofloksasin ve trimetoprim/sülfametaksazole karşı karbapeneme duyarlı olanlardan daha dirençli olduğu saptandı. Suşların biyofilm üretiminde, 1'i (%1) güçlü, 30'u (%30) orta, 45'i (%45) zayıf olmak üzere 76'sında biyofilm üretimi görülürken 24 tane suşta biyofilm üretimi görülmedi.
Özet (Çeviri)
It was aimed to compare the biofilm production in carbapenem resistant and carbapenem susceptible K. pneumoniae strains and to determine whether there is a relationship with carbapenem resistance by investigating the presence of genes belonging to virulence factors thought to be involved in biofilm production. 37 carbapenem-resistant and 63 carbapenem-susceptible K. pneumoniae isolated in the same period were included in the study. Antibiotic sensitivities were determined using an automated system. The presence of genes (mrkA, wbbM, wzm, luxS) of virulence factors thought to play a role in biofilm production was investigated by polymerase chain reaction method. Biofilm formation of the strains was determined using the spectrophotometric microplate method. The clinical samples from which strains were isolated were urine 62 (62%), tracheal aspirate 13 (13%), wound 12 (12%), blood 11 (11%), and sputum 2 (2%). It was determined that 30% of the clinical samples were sent from intensive care units and 70% of them were sent from other clinics. 65 (65%) of the strains were determined as MDR. Carbapenem resistance rate was 37%. Carbapenem resistant strains were also found to be more resistant to amoxicillin/clavulanic acid, piperacillin/tazobactam, cefoxitin, ceftazidime, ceftriaxone, cefuroxime, cefuroxime axetil, amikacin, ciprofloxacin and trimethoprim/sulfamethoxazole. While biofilm production was observed in 76 (76%) of the strains, 1 (1%) was strong, 30 (30%) was medium, 45 (45%) was weak, biofilm production could not be detected in 24 strains.