Karapınar'da sütçü sığır işletmelerinde bazı hayvan refahı değerlerinin uygulanabilirliğinin araştırılması
Investigation of the applicability of some animal welfare values in dairy cattle farms in Karapinar
- Tez No: 754820
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son zamanlarda dünya genelinde hayvan hakları ve refahına verilen önemin artmasıyla refah değerlendirilme sistemleri ön plana çıkmıştır. Welfare Quality® (2009) protokolü işletmecilere ve uzmanlara bu değerlendirme sistemleri arasında refahın değerlendirilmesinde önemli ilke ve kriterler sunmaktadır. Bu çalışmada da; sütçü sığır işletmelerinde Welfare Quality® (2009) kriterlerine göre bazı hayvan refahı değerlerinin uygulanabilirliğinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Konya ili Karapınar ilçesinde faaliyet yürüten üç sütçü sığır işletmesi farklı mevsimlerde ziyaret edilmiş ve işletmede bulunan sığırlar iyi besleme, iyi barınma, iyi sağlık ve uygun davranış temel refah ilkeleri göz önünde bulundurularak bazı refah kriterleri skorlanmıştır. İşletmelerden elde edilen bilgiler SPSS programı ile analiz edilmiş ve işletme, mevsim ve sığır grubuna göre bu ölçütler karşılaştırılarak incelenmiştir. Araştırmanın sonunda sütçü sığırların vücut kondisyon skorunun sağım grubu ve mevsime göre farklılaştığı kurulan bir model ile açıklanarak sağım grubu ve mevsimin sütçü sığırların vücut kondisyon skoru üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmada, sütçü sığırların hayvan refahı değerlerinin işletmelere, mevsime ve sağım grubuna göre anlamlı olarak farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing importance given to animal rights and welfare around the world recently, welfare assessment systems have come to the fore. The Welfare Quality® (2009) protocol provides operators and experts with important principles and criteria for assessing well-being among these assessment systems. In this study, too; It is aimed to comparatively examine the applicability of some animal welfare values according to Welfare Quality® (2009) criteria in dairy cattle farms. In this direction, three dairy cattle farms operating in the Karapınar district of Konya were visited in different seasons and some welfare criteria were scored by considering the basic welfare principles of good nutrition, good shelter, good health, and proper behavior. The information obtained from the farms was analyzed with the SPSS program and these criteria were compared according to the farm, season, and cattle group. At the end of the study, the effect of milking group and season on body condition score of dairy cattle was examined by explaining with an established model that body condition score of dairy cattle differs according to milking group and season. In the study, it was concluded that the animal welfare values of dairy cattle differed significantly according to the farms, season, and milking group.