Adeziv intestinal obstrüksiyon vakalarında operatif nonoperatif tedavi kararını etkileyen bulguların değerlendirilmesi
Evaluati̇on of the fi̇ndi̇ngs affecti̇ng the operati̇ve-nonoperati̇ve treatment deci̇si̇on i̇n adhesi̇ve i̇ntesti̇nal obstructi̇on cases
- Tez No: 632384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET YAZAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: İntestinal obstrüksiyon, acil abdominal cerrahilerin en önemli nedenlerinden biridir. En sık nedeni ise postoperatif adezyonlardır ve tedavide standart hale gelmiş bir protokol yoktur. Bu çalışmanın amacı cerrahi ya da konservatif tedavi kararını etkileyen parametreler ile tedavi yönetiminde standart yaklaşım belirlemektir. Yöntem: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda intestinal obstruksiyon tanısı konulmuş ve tedavi görmüş hastalar prospektif olarak gözlenerek sonuçları kaydedildi. Perforasyon, peritonit ve iskemi gibi akut batın durumları çalışma dışında tutuldu. Olgular konservatif tedaviyle takip edildi. Nonoperatif takip süresi maksimum 72 saatti. Bu sürede konservatif tedaviye cevap alınamayan ya da kliniğinde kötüleşme olan hastalara cerrahi tedavi uygulandı. Hastaların demografik verileri, laboratuvar bulguları, radyolojik bulguları, cerrahi uygulanıp uygulanmadığı kaydedildi. Elde edilen bulgular ile operatif tedavi gereken hastalarda erken cerrahi kararı alınması için gereken kriterler ve nonoperatif takip-tedavi kriterleri belirlendi. Bulgular: İleus tanısı konulan 228 olgudan 94' ü dahil edilme kriterlerini karşılamaktaydı. 68(%72) hasta nonoperatif tedavi edilebilirken 26(%28) hasta ise cerrahi olarak tedavi edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Intestinal obstruction is one of the most important causes of emergency abdominal surgeries. The most common cause is postoperative adhesions and there is no standardized protocol in treatment. The aim of this study is to determine the parameters that affect the decision of surgery or conservative treatment and the standard approach in the management of treatment. Methods: Between April 2019 and April 2020, patients diagnosed with intestinal obstruction and treated at Kahramanmaraş Sütçü İmam University, Department of General Surgery were prospectively observed and the results evaluated. Nonoperative approach was planned in all cases by excluding the conditions requiring emergency surgery such as perforation, peritonitis and ischemia. The nonoperative follow-up time was a maximum of 72 hours. During this period, surgical treatment was applied to the patients who did not respond to nasogastric decompression and IV hydration treatment or worsened in their clinic. Demographic data, laboratory findings, radiological findings, surgical treatment status of the patients were recorded. With the findings obtained, the criteria for early surgical decision in patients requiring operative treatment and nonoperative treatment and follow-up criteria were determined. Results: 94 of 228 cases diagnosed with ileus met the inclusion criteria. 94 cases that met the inclusion criteria were examined. While 68 (72%) cases were treated nonoperatively, 26 (28%) cases were treated surgically.