Konya ili Karapınar ilçesi koyunculuk işletmelerinin ekonomik analizi
Economics analysis of the sheep enterprises in Karapinar county in Konya
- Tez No: 237985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİTHAT DİREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Koyun, et, süt, deri ve yapağısından yaralanılan çok yönlü bir hayvandır. Koyun üretim faaliyetinde bazı ülkelerde et, bazılarında süt ya da yapağı daha büyük öneme sahip olabilmektedir. Son 30 yıllık dönemde Türkiye'nin dünya koyun üretimindeki payı yaklaşık olarak % 1, koyun sütü üretimi de % 31 azalmıştır. Bununla birlikte koyunculuk Orta Anadolu Bölgesinde özellikle Konya-Karapınar ilçesinde hala önemini sürdürmektedir. Bu çalışmada Konya ili Karapınar ilçesinde koyunculuk işletmelerinin mevcut durumunu, işletmede koyunculuk faaliyetinin karlılığını ve sorunlarını tespit etmek, işletmelerin daha iyi konuma ulaşmaları konusunda öneriler geliştirmek amaçlanmıştır.Araştırmada yer alan işletmelerde işgücü potansiyeli 4,08 EİB olarak bulunmuş olup işletmeler ortalamasında yılda 629,64 EİG çalışılmaktadır. İşgücünün %56,08'i koyunculuk faaliyetlerinde kullanılmaktadır. İşletmelerin tasarrufunda bulunan arazi miktarı ortalama 181,32 da olarak bulunmuştur. İşletmelerde pasif sermaye ortalaması 200.871,33 TL olup bunun % 95,68'ini öz sermaye, % 4,32'sini de borçlar oluşturmaktadır. İşletmelerde GSÜD 87.963,90 TL olarak hesaplanmış olup bunun % 65,55'i koyunculuk faaliyetinden elde edilmiştir. GSH ise işletmeler ortalamasında 89.699,69 TL olarak bulunmuştur. İşletmeler ortalamasında saf hasıla 34.811,98 TL olarak hesaplanmıştır. İşletmeler ortalamasında sermaye devir hızı ise 2,26 yıl olarak hesaplanmıştır.Çalışmaya konu olan işletmelerde mevcut işgücü potansiyelinin yeterince kullanılamaması işletmelerde yabancı işgücü masraflarını arttırmakta ve karlılığı düşürmektedir. Özellikle koyun sayısı 151 başın altında kalan işletmelerin karlılıklarının düşük olması nedeniyle faaliyetlerini daha fazla devam ettiremeyecekleri düşünülmektedir. Son 10 yıldır uygulanan tarım politikalarında sığır yetiştiriciliğine uygulanan destek ve teşviklerin aynı şekilde koyun yetiştiriciliğine de uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Sheep are very efficient domestic animals breaded for different purposes such as sources of meat, milk, leather and wool. Sheep provide very important source of meat in some countries while milk or wool in others. In last 30 years, breeding and milk production of sheep have dropped as 1% and 31%, respectively in Turkey. Beside this, sheep breeding has still great importance in Konya-Karapınar province of Middle Anatolia Region. The aim of this study were to develop incomes of sheep farms and their problems. The labor potential of the farms was found as 4.08 man power unit, MPU, with yearly average of 629.64 male business days, MBD. Of this, 56.08 % has been used by sheep activities. The average amount per farm was 181.32 ha in examined farms. The average passive capital of farms was 200.871,33 TL, real capital of 95,68% and 4,32% of depts. Gross production value, GPV, was calculated as 87.963,90 TL and 65,55% of total has been obtained from sheep farms. Average gross income was found as 89.699,69 TL. On the average of the studied farms, net return was 34.811,98 TL. The return rate of capital in farm averages was 2,26 years. In studied farms, insufficient usage of labor potential resulted in increase of foreign labor usages and reduction in farm incomes. In farms especially breaded lower than 151 sheep, income has observed very low and has thought that they will not able to continue to those activity in near future. Last 10 years period, cattle breeders have been financially supported by agricultural policies of government, therefore, it is suggested that similar supports should also be performed by government for sheep producers.