İlaç taşıyıcı sistemler olarak polimerik iyonik sıvı içeren nanokompozitlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of nanocomposites containing polymeric ionic liquid as drug carrier systems
  1. Tez No: 754835
  2. Yazar: MESİH TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN KINALI DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Polimerik iyonik sıvılar (PILs), iyonik sıvıların polimerizasyonuyla hazırlanan polimerlerdir. PILs'ler, moleküler iyonik sıvıların benzersiz özelliklerini polimerlerin işlenebilirliği ile birleştiren nispeten yeni bir fonksiyonel polimerik malzeme sınıfıdır. Biyopolimerler, biyouyumlulukları ve biyoparçalanabilir olmaları nedeniyle çeşitli biyolojik uygulamalarda tercih edilirler. Bu çalışmada poli (1-vinilbenzil-3-bütilimidazolyum klorür) polimerik iyonik sıvısı, Tersinir katılma-ayrılma zincir transfer (RAFT) polimerizasyonu ile sentezlenmiştir. Sodyum aljinat, polimerik iyonik sıvı ve grafen oksitden oluşan kompozitler hazırlanmış ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Triklosan/β-siklodekstrin (CD) inklüzyon kompleksleri içeren kompozitlerin hazırlanmasının ardından, kompozitlerin şişme oranları ve ilaç salımı çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, hazırlanan kompozitlerin suda çözünürlüğü düşük ilaçların salımı için kullanabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polymeric ionic liquids (PILs) are polymers prepared by the polymerization of ionic liquids. PILs are a relatively new class of functional polymeric materials that combine the unique properties of molecular ionic liquids with the processability of polymers. Biopolymers are preferred in various biological applications due to their biocompatibility and biodegradability. In this study, poly (1-vinylbenzyl-3-butylimidazolium chloride) polymeric ionic liquid was synthesized by Reversible addition-fragmentation chain transfer (RAFT) polymerization. Composites containing sodium alginate, polymeric ionic liquid, and graphene oxide were prepared and characterized. After the preparation of composites containing triclosan/β-cyclodextrin (CD) inclusion complexes, the swelling ratios, and drug release studies were performed. As a result, it has been determined that the prepared composites can be used for low water solubility drug release.