Bel ağrılı bireylerde elektroterapi, terapötik egzersizler ve solunum egzersizlerinin ağrı, fonksiyonellik ve uyku kalitesine etkisi
The effect of electrotherapy, therapeutic exercises and respiratory exercises on pain, functionality and sleep quality in individuals with low back pain
- Tez No: 754836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma Bel Ağrısı (BA) olan kişilerde elektroterapi, terapötik egzersziler ve solunum egzersizlerinin yaşam kalitesi, ağrı düzeyi ve uyku kalitesi üzerine olan etkisini araştırmak için yapılmıştır. Çalışmaya Atlas Üniversitesi Medicine Hastanesi'nde, uzman doktor tarafından yönlendirilen BA'sı olan 18-65 yaş arasında 56 hasta tedaviye alınmıştır. Hastalar rastgele yöntemle iki gruba ayrılmıştır ve her grupta 28 kişi bulunmaktadır. İlk gruba Elektroterapi ve Terapötik Egzersizler 4 hafta, haftada 5 gün olmak üzere uygulanmıştır. İkinci gruba ise Elektroterapi, Terapötik Egzersizler ve Solunum Egzerszileri 4 hafta, haftada 5 gün olmak üzere uygulanmıştır. İki grup için de ortak olarak elektroterapi modalitelerinden hotpack, ultrason ve transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) uygulanmıştır. Çalışmaya katılan tüm bireylere denge değerlendirmesi ve 2 dakika yürüme testi, Quebec Bel Ağrısı Engellilik Ölçeği, Vizüel Analog Skala (VAS) ve Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) uygulanmıştır. Ölçümler tedavi öncesi ve sonrasında tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted for studies on exercise electrotherapy, life education trainings and breathing exercises, pain level and quality of Low Back Pain (BA). The study included 56 patients between the ages of 18-65 who had a hospital directed by a specialist at Atlas University Medicine. The patients are two people suitable for the system and 28 people for him. The first group consists of Electrotherapy and Therapeutic Exercises for 4 weeks, 5 days. The second group is at school for Electrotherapy, Therapeutic Exercises and Going Exercises for 5 days at 4 weekends. Hotpack, ultrasound and transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) are common electrotherapy modalities for both groups. Measurements were repeated before and after treatment.