Holmiyum elementinin görünür bölgedeki spektral çizgilerinin sınıflandırılması ve aşırı ince yapısının incelenmesi
Spectral line classification and hyperfine structure investigation of the element holmium in the visible region
- Tez No: 558097
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışmada, Ho elementinin Fourier Transform spektrumu, elementin atom ve iyon geçişleri ve aşırı ince yapısı dikkate alınarak incelendi. Holmiyuma ait plazma ortamı, silindir katot gaz boşalım tüpünde üretildi. 14280 – 25000 cm-1 veya 400 – 700 nm aralığındaki oldukça yoğun Ho spektrumunda, 4000'den fazla Ho çizgisi tanımlandı. Bu çizgilerden 1067'si atomik veya iyonik Ho olarak sınıflandırılırken, 3126 çizgi atomik veya iyonik holmiyuma atandı. Bu atama, taşıyıcı gaz olarak Ar veya Ne kullanılarak ölçülen iki farklı FT spektrumundaki sinyal gürültü oranının birbirlerine oranına bağlı olarak yapıldı. Atom ve iyon hallerine ait toplam 3591 Ho çizgisi bugüne kadar literatürde literatürde olmayan çizgilerdir. Atomik holmiyum olarak sınıflandırılan 926 spektral çizgiden, 164'ü aşırı ince yapı analizi ile incelendi. 55'i ilk kez bu çalışmada olmak üzere, toplam 96 seviye için A ve B aşırı ince yapı sabitleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, Fourier Transform spectra of Ho, has been investigated with the focus on atomic and ionic transitions and hyperfine structure of Ho. The holmium plasma was produced in a hollow cathode gas discharge. In the very dense Ho spectrum, in the range from 14280 up to 25000 cm-1 or 400 to 700 nm, more than 4000 Ho lines have been identified. From these lines, 1067 have been classified as atomic or ionic holmium and 3126 lines could be assigned to atomic or ionic Ho. These assignments have been done based on the ratio of signal to noise ratio in two different spectra, measured with either Ar or Ne as a buffer gas. All together 3591 atomic and ionic Ho lines had not been listed in the literature up to now. From 926 lines which have been classified as atomic Ho, 164 spectral lines were investigated by the means of hyperfine structure analysis. Hyperfine structure constants A and B have been determined for 96 levels, 55 of which were measured for the first time.