Renal transplantasyon sonrasında greft fonksiyonun öngörülmesinde hücre siklusu biyobelirteçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of cell CYCLE biomarkers in prediction of graft function after renal transplantation
- Tez No: 754850
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIKA HALİDE AKBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Renal transplantasyon sonrası ilk hafta içinde greft fonksiyonlarının izlemi, bozuklukların erken tanısı ve tedavisi, uzun dönem greft sağkalımı için çok önemlidir. Renal transplantasyon alıcılarında ilk hafta içinde yapılan değerlendirmelerde; serum kreatininde % 70 ve üstünde azalma olanlar“EGF (erken greft fonksiyonu)”olarak tanımlanırken, % 70'in altında azalma olanlar“SGF (yavaş greft fonksiyonu)”ve renal transplantasyon yapılmış hastaya, ilk hafta içinde en az bir kere hemodiyaliz yapılması“DGF (gecikmiş greft fonksiyonu)”olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; renal transplantasyon alıcılarında, hücre siklusu biyobelirteçleri olarak bilinen TIMP-2 (Tissue Inhibitor of Metalloproteinase-2), IGFBP-7 (Insulin-like Growth Factor-Binding Protein-7) ve NGAL (Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin) idrar düzeylerinin, ilk hafta içinde greft fonksiyonları ile olası ilişkisini değerlendirmekti. Çalışmamıza 80 renal transplant alıcısı (19 kadın, 61 erkek; yaş ortalaması ± SD: 41,48±12,93 yıl; 78 canlı, 2 kadavra donör) dahil edilmiştir. Renal transplant alıcılarına ait serum ve idrar örnekleri, transplantasyon sonrası 1. ve 7.gün toplandı. Serum ve idrar kreatinin analizleri kolometrik (Jaffé), idrar protein analizleri türbidimetrik, serum BUN analizleri spektrofotometrik ve CRP analizleri immünotürbidimetrik, idrar osmolalite analizleri kriyoskopi (donma noktası düşmesi) yöntemi; idrar NGAL, TIMP-2 ve IGFBP-7 analizleri ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) yöntemi ile gerçekleştirildi. Serum kreatinin bazlı CKD-EPI (Chronic Kidney Disease Epidemiology Collaboration) ve MDRD (Modification of Diet in Renal Disease) formülleri kullanılarak GFH (glomerüler filtrasyon hızları) hesaplamaları yapıldı. İdrar NGAL, TIMP-2, IGFBP-7 ve TIMP-2 x IGFBP-7 düzeyleri direkt ve idrar kreatinin ve osmolaliteye oranlanarak verildi. Alıcılarda ilk hafta içinde DGF ve SGF gözlenmedi. Alıcıların GFH değerlerine göre; 1.gün GFHCKD-EPI
Özet (Çeviri)
It is very important to monitor closely graft functions for early diagnosis and treatment of graft dysfunctions in first week after renal transplantation. EGF (early graft function) is defined as a 70% or more decrease in serum creatinine levels of renal transplantation recipients within the first week, whereas SGF (slow graft function) is defined as less than 70% reduction. DGF (delayed graft function) is defined as performing hemodialysis at least once in the first week in a patient who has undergone renal transplantation. The aim of this study was to evaluate the possible relationship of urinary levels of TIMP-2 (Tissue Inhibitor of Metalloproteinase-2), IGFBP-7 (Insulin-like Growth Factor-Binding Protein-7), which are known as cell cycle biomarkers and NGAL(Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin) with graft functions in the first week in renal transplantation recipients. Our study included 80 renal transplant recipients (19 women, 61 men; mean age ± SD: 41.48±12.93 years; 78 live, 2 cadaver donors). Serum and urine samples from renal transplant recipients were collected on the 1st and 7th days after transplantation. The analyzes of serum and urine creatinine were carried out by colorimetric (Jaffé), urine protein by turbidimetric, serum BUN by spectrophotometric, CRP by immunoturbidimetric, urine osmolality by cryoscopy (freezing point depression) methods. Urinary NGAL, TIMP-2 and IGFBP-7 levels were determined by using ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) method. Estimated GFR (glomerular filtration rate) values were calculated with serum creatinine-based CKD-EPI (Chronic Kidney Disease Epidemiology Collaboration) and MDRD (Modification of Diet in Renal Disease) formulas. Urinary NGAL, TIMP-2, IGFBP-7 and TIMP-2 x IGFBP-7 levels were given directly and in divided by urine creatinine and osmolality. DGF and SGF were not observed in the recipients within the first week. 1st day GFRCKD-EPI