Beyaz eşya uygulamaları için alüminyum sargılı fırçasız doğru akım motoru tasarımı
Design of brushless direct current motor with aluminum wire for white goods applications
  1. Tez No: 754859
  2. Yazar: SAMET GELME
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN ÖZÇIRA ÖZKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışması kapsamında çamaşır makinası uygulamalarıiçin kullanılmakta olan universal motorların yerini alacak gömülü tip sabitmıknatıslı senkron motor tasarımı amaçlanmıştır. Beyaz eşya uygulamalarındaverimlilik ve ses seviyelerine ilişkin yönetmelik ve standartlar sürekli olarakiyileşme sağlamayı hedeflemektedir. Her geçen gün daha da kritik bir konu halinegelen enerji verimliliği güncelliğini korumakta olan temel araştırmaalanlarından birisidir. Yeniregülasyonların getirdiği enerji tüketimi ve ses seviyesi limitleriyle beraberüst segment enerji sınıfı seviyeli (A ve üzeri) çamaşır makinelerinde universalmotorlardan fırçasız senkron motorlara geçiş kaçınılmaz olmuştur. Ancak bugeçişin getirdiği sürücü ihtiyacı ile sistem maliyeti dezavantajı oluşmaktadır.Bu durum fiyat rekabetinin çok yüksek olduğu düşük yük kapasiteli (
Özet (Çeviri)
The aim of this master thesis is to design a spoketype permanent magnet synchronous motor that will replace the universal motorsfor washing machine applications. Regulations and standards regardingefficiency and sound levels of white goods applications aim to a continuousimprovement. Energy efficiency, which is becoming more and more critical everyday, is one of the main research areas that is an everlasting trend topic. Withthe energy consumption and noise level limits brought by the new regulations,it has become inevitable to switch from universal motors to brushlesssynchronous motors in upper segment energy class (A and above) washingmachines. However, the need for drivers brought about by this transitioncreates a system cost disadvantage. This situation causes the use of mains fed motortechnologies such as universal motors in washing machines with low loadcapacity (7 kg and below), medium and lower energy class level (B and below)where price competition is very high. In order to eliminate the mentioneddisadvantage, the use of permanent type permanent magnet synchronous motor,which is optimized around the load profile of low capacity washing machines,focused on power density and material cost, has been evaluated. Fractional slot concentric winding designs were madein 5 different slot-pole combinations (9s6p, 9s8p, 12s8p, 9s10p, 12s10p) forspoke type permanent magnet synchronous motor topology; In order to evaluatethe usability of the solution set for washing machine application, amulti-faceted comparison was made such as power density, efficiency, thermalcharacteristic, cogging moment, harmonic distortion, vibro-acoustic response,material cost etc.First, pre-sizing and rated load performanceevaluation of the motors were carried out with the support of analytical method-baseddesign programs. Afterwards, electromagnetic, thermal and vibro-acoustic simulationswere carried out with the support of numerical solution-based multi-physics analysisprograms. After the optimization studies, the design outputs were evaluated andprototypes were produced for the selected 12s8p combination design.Verification tests were carried out on the prototype motor with dyno-bench andwashing machine loads, and the test results and analysis results were compared.As a result of the study; compact, moreefficient and less noisy embedded type permanent magnet synchronous motor modelis obtained compared to the universal motor.