Suda çözünür II. tip fotobaşlatıcı olarak 4-Metil-4-[2-(Naftalen-2-yl)-2-Oksoetil] Morfolin-4-İUM iyodür'ün sentezi, fotopolimerizasyonunun ve polimetil metakrilat polimerinin adsorbsiyon özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and photopolymerization of 4-Methyl-4-[2-(Naphthalene-2-Yl)-2-Oxoethyl] Morpholine-4-Ium Iodide as water soluble type ii photoinitiator and investigation of adsorption properties of polymethyl methacrylate
- Tez No: 754858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVNUR DOĞRUYOL, DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Fotopolimerizasyon son senelerde hem bilimsel hem de teknolojik olarak, özellikle kaplamalar, yapıştırıcılar ve matbaa mürekkepleri uygulamalarda önem kazanmıştır. UV ışığı ile kürleşen formülasyonlar, hızlı sertleşme ve kimyasallara mükemmel dayanım gibi avantajlara sahiptir. Fotopolimerizasyon işleminin en önemli bileşeni, ışığı absorblayarak polimerizasyonu başlatan fotobaşlatıcılardır. Fotobaşlatıcının tercihi çok önemlidir çünkü çapraz bağlanma hızı polimerizasyonda fotobaşlatıcıya bağlıdır. Bu çalışma kapsamında, bir kuaterner amonyum tuzu olan 4-metil-4-[2-(naftalen-2-il)- 2-oksoetil] morfolin-4-ium iyodür (WSMPM) isimli suda çözünebilen fotobaşlatıcı sentezlenmiş ve UV, FTIR ve 1HNMR spektroskopi teknikleri kullanılarak karakterizasyonu yapılmıştır. Akrilamid monomerinin çözelti polimerizasyonu saf su içinde farklı fotobaşlatıcı konsantrasyonlarında, tersiyer bir amin olan N-metil dietanolamin (MDEA) varlığında ve yokluğunda gerçekleştirilmiş ve fotobaşlatıcıların foto başlatmada etkin oldukları konsantrasyonlar saptanmıştır. Fotobaşlatıcının fotofiziksel özellikleri ve çözücü etkisiyle elektronik geçişlerindeki değişimler UV-Vis spektrofotometresi ve floresans spektroskopisi yöntemleriyle incelenmiştir. WSMPM'nin kaplama çalışması üretan akrilat, hegzandiol diakrilat ve MDEA varlığında alüminyum plakalar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Fotokimya çalışmalarına ek olarak, fotobaşlatıcı olarak morfolino asetonafton (MPM) kullanılarak oluşturulan polimetil metakrilat polimerinin ağır metalleri tutan adsorban olarak görev yapması araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Photopolymerization has gained importance in recent years, both scientifically and technologically, especially in coatings, adhesives and printing inks applications. UV light curing formulations have advantages such as fast curing and excellent chemical resistance. The most important component of the photopolymerization process is the photoinitiators that absorb the light and initiate the polymerization. The choice of photoinitiator is very important because the rate of crosslinking depends on the photoinitiator in polymerization. In this study, a quaternized ammonium salt as a water-soluble photoinitiator named 4- methyl-4-[2-(naphthalen-2-yl)-2-oxoethyl] morpholin-4-ium iodide (WSMPM), was synthesized and characterized by UV, FTIR and 1H-NMR spectroscopy techniques. Solution polymerization of acrylamide monomer was carried out in distilled water at different concentrations of photoinitiator, in the presence and absence of a tertiary amine, N-methyl diethanolamine (MDEA), and the concentrations at which photoinitiators were effective in photoinitiation were determined. The photophysical properties of the photoinitiator and the changes in the electronic transitions under the solvent effect were investigated by UV-Vis spectrophotometer and fluorescence spectroscopy methods. The coating work of WSMPM was carried out on aluminum plates in the presence of urethane acrylate, hexanediol diacrylate and MDEA. In addition to photochemistry studies, it was investigated that polymethyl methacrylate polymer formed by using morpholino acetonaphthone (MPM) as a photoinitiator as an adsorbent holding heavy metals