Poliaromatik hidrokarbonların yüksek Doğrulukta Tayinine yönelik duyarlı mikroekstraksiyon stratejisinin geliştirilmesi
Development of Sensitive Microextraction Strategy for High Accurate Determination of PolyaromaticHydrocarbons
- Tez No: 754860
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN BAKIRDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son zamanlarda Antarktika Yarımadasında çeĢitli bilimsel araĢtırma birimlerinin kurulması, turizmin geliĢmesi gibi etmenler ile insan faaliyetlerinde bir artıĢ meydana gelmiĢtir. Bununla beraber kara ve deniz yolu ile araç kullanımı, yemek piĢirme, çeĢitli yanma olayları da artmıĢtır. Poliaromatik hidrokarbonlar (PAH), organik bileĢiklerin eksik yanması, çeĢitli pirolitik iĢlemler, endüstriyel ve diğer insan etkinliklerinin bir sonucu olarak doğal veya insan yapımı olarak meydana gelmektedir. Doğada yüzlerce PAH bulunmaktadır, ancak bunların 16'sı Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Toksik Maddeler ve Hastalık Kayıt Ajansı (ATSDR) tarafından baĢlıca kirleticiler ve kanserojenler olarak tanımlanmıĢtır. Ayrıca bu moleküller lipofilik özelliklerinden dolayı doğada bozunmadan uzun süre kalabilmektedir. Bu tezin amacı, dağıtıcı sıvı-sıvı mikro ekstraksiyon yöntemi (DSSME) aracılığıyla PAH'ların gaz kromatografi-kütle spektrometresi (GC-MS) sistemindeki tayin limitini düĢürmektir. Öncelikle belirleme için 15 PAH analiti tayin edilmek için seçilmiĢ ve yaklaĢık 32 dakikalık uygun bir sıcaklık programı ile kromatografik ayırma sağlanmıĢtır. DSSME yöntemi için optimum koĢullar tek değiĢkenli yaklaĢım ile belirlenmiĢtir. Tüm bu analitler için gözlenebilme limiti 0,26 ve 6,01μg/L aralığında xii tespit edilmiĢtir. GeliĢtirilen DLLME-GC-MS yöntemi ile tayin gücündeki artıĢ 29,2 - 454,5 aralığında elde edilmiĢtir. GeliĢtirilen yöntemin doğruluğunu ve daha karmaĢık matriksli çevresel örneklere uygulanabilirliğini kanıtlamak amacıyla matriks eĢleme kalibrasyon yöntemi kullanılarak geri kazanım çalıĢmaları yapılmıĢtır. Bu amaçla yapay deniz suyu, taĢ-toprak ve yosun örnekleri kullanılmıĢtır. Sonuçlar sırasıyla %86,8 -108,8, %90,8 -107,3 ve %89,8 -114,3 olarak bulunmuĢtur. Son olarak geliĢtirilen yöntem gerçek örnek analizi için Antarktika'da bulunan Horseshoe ve Faure Adaları'ndan toplanan 200 farklı deniz, göl, okyanus suyu, taĢ-toprak, yosun ve dıĢkı örneklerine uygulanmıĢtır.
Özet (Çeviri)
Recently, there has been an increase in human activities on the Antarctic Peninsula with the establishment of various scientific research units and the development of tourism. In addition, the use of vehicles by land and sea, cooking and various burning events have also increased. Poliaromatik hidrokarbonlar (PAH), organik bileĢiklerin eksik yanması, çeĢitli pirolitik iĢlemler, endüstriyel ve diğer insan etkinliklerinin bir sonucu olarak doğal veya insan yapımı olarak meydana gelmektedir. Doğada yüzlerce PAH bulunmaktadır, ancak bunların 16'sı Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Toksik Maddeler ve Hastalık Kayıt Ajansı (ATSDR) tarafından baĢlıca kirleticiler ve kanserojenler olarak tanımlanmıĢtır. Ayrıca bu moleküller lipofilik özelliklerinden dolayı doğada bozunmadan uzun süre kalabilmektedir. In general, polyaromatic hydrocarbons (PAHs) occur naturally or man-made as a result of incomplete combustion of organic compounds, various pyrolytic processes, industrial and other human activities. There are hundreds of PAHs in nature, but 16 of them have been identified as major pollutants and carcinogens by the Environmental Protection Agency (EPA) and Agency for Toxic Substances and Disease Registry (ATSDR). In addition, these substances can remain in nature for a long time without decomposition due to their lipophilic properties. The aim of this study was to lower the detection limits of PAHs in gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS) system via dispersive liquid-liquid xiv micro-extraction method (DSSME). Firstly, 15 PAH analytes were selected to be determined and their chromatographic separation was achieved within approximately 32 minutes by a proper temperature program. Optimum conditions for DLLME procedure were determined by univariate approach. The limit of detection (LOD) for all these analytes were found between 0.26 and 6.01 μg/L. Enhancement in detection power for the developed DLLME-GC-MS systems was obtained in the range of 29.2- 454.5. In order to prove the accuracy of the developed method and its applicability to environmental samples with complex matrices, recovery studies were carried out using matrix matching calibration method. For this purpose, artificial sea water, stone-soil and moss samples were used. The results obtained were 86.79 -108.82%, 90.84 -107.29% and 89.82%-114.33%, respectively. Finally, the developed method was applied to 200 different sea, lake, ocean water, stone-soil, algae and fecal samples collected from Horseshoe Island and Faure Island in the Antarctic Peninsula for real sample analysis.