Çanakkale ilinin üç farklı bölgesindeki mevcut bir betonarme yapının deprem performansları
Earthquake performances of a reinforced concrete building in three different regions of Çanakkale province
- Tez No: 754861
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ORHUN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında ABYYHY/1975 ve TS500/1984 standartlarına uygun olarak projelendirildiği varsayılan farklı beton ve zemin sınıflarına sahip beş katlı bir betonarme binanın, Çanakkale Merkez, Gelibolu Merkez ve Gelibolu Güneyli olmak üzere üç farklı yerde konumlanması durumunda TBDY/2018'de tanımlanan Tek Modlu Statik İtme Analizi Yöntemi kullanılarak elde edilen deprem performansları karşılaştırılarak incelenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, binanın bulunduğu bölgeler TBDY/2018'de sunulan geniş veri tabanı kullanılarak Çanakkale ilinin depremselliği ve bölgeyi tehdit eden faylar tanıtılarak irdelenmiştir. 1975'den günümüze deprem yönetmelikleri ve bazı önemli akademik çalışmalar incelenerek performans analizi konusu literatür kısmında yorumlanmıştır. Binanın ilk olarak doğrusal olmayan davranışı Statik İtme Analizi çerçevesinde incelenmiştir. ABYYHY/1975'e göre eşdeğer deprem yükü ve yapı periyodu mevcut bina için bulunup sonrasında basit bir çerçeve sistemin statik itme analizi sayısal analizler ile gerçekleştirilmiş ve dönme sınır değerleri hesaplanarak hasar durumu tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında bir betonarme yapının ZC/ZE zemin sınıfı ve C10/C14 beton sınıfı özelinde 2018 deprem yönetmeliğine göre Sabit Tek Modlu Statik İtme Analizi seçilen üç ayrı bölge için gerçekleştirilmiştir. Yatay elastik tasarım spektrumları, taban kesme kuvveti değerleri, performans noktası yerdeğiştirme istemi ve kolon-kiriş hasar yüzdeleri bu üç farklı bölgedeki yapı davranışı temelinde karşılaştırılmıştır. Son olarak farklı beton sınıfları ile Çanakkale merkezinde yer alan binanın donatı ve eleman kesitleri değiştirilmeden statik itme eğrileri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, if a five-storey reinforced concrete building with different concrete and soil classes, which is assumed to be designed in accordance with ABYYHY/1975 and TS500/1984 standards, is located in three different locations, namely Çanakkale Center, Gelibolu Center and Gelibolu Güneyli, its earthquake performances obtained by using the Single Mode Static Pushover Analysis Method defined in TBDY/2018, are compared and examined. In the first stage of the study, the regions where the building is located were examined by introducing the seismicity of Çanakkale and the faults threatening the region using the large database provided in TDBY/2018. Earthquake regulations and some important academic studies since 1975 have been examined and the subject of performance analysis has been interpreted in the literature part of the study. According to ABYYHY/1975, the equivalent earthquake load and the building period were found for the existing building, and then the static pushover analysis of a simple frame system was carried out by numerical analysis. In the second part of the study single-mode pushover analyses were carried out for three different regions selected according to the 2018 earthquake code, specific to the ZC/ZE soil class and C10/C14 concrete class of a reinforced concrete structure. Horizontal elastic design spectra, base shear force values, performance point displacement demand and column-beam damage percentages were compared on the basis of the structural behavior in these three different regions. Finally, the pushover curves of the building located in the center of Çanakkale with different concrete classes were compared.