Farklı çevre koşullarının yağlık keten (Linum usitatissimum K.) genotiplerinde verim, verim komponentleri ve kalite parametrelerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of different environmental conditions on yield, yield components, and quality parameters in oilseed flax (linum usitatissimum L.) genotypes
- Tez No: 1010602
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT AKÇURA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma 2023 ve 2024 yılı Edirne ilinde farklı çevre koşullarının yağlık keten genotiplerinde verim, verim komponentleri ve kalite parametrelerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Denemeler15 keten genotipi ile tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak iki yıl süre ile 3 farklı deneme şeklinde 6 çevrede kurulmuştur. Birinci deneme Edirne ilinin Karaağaç bölgesinde (kumlu tınlı toprak yapısına sahip sulama yapılan çevre) sulanarak oluşturulmuştur. İkinci deneme yine Karaağaç bölgesinde sulama yapılmadan oluşturulmuştur (kumlu tınlı toprak, sulanmayan çevre). Üçüncü deneme ise Edirne Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü (TTAE) deneme arazisinde (killi tınlı toprak yapısına sahip, sulanmayan çevre) oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda verim unsurları ve kalite özellikleri bakımından istatistiki olarak önemli farklılıklar bulunmuştur. Yıllar ortalamasına göre çevrelerin ortalama tane veriminin 47,23 – 95,50 kg/da arasında değiştiği tespit edilmiştir. Tane verimi bakımından en yüksek değer 2024 yılı yetişme sezonunda Karaağaç sulu denemesinden elde edilmiştir. Diğer taraftan genotiplerin ortalama tane verimi incelendiğinde en yüksek tane verimi G5 (75,41 kg/da) genotipinden elde edilmiştir. Araştırmada farklı çevre şartlarında yetiştirilen ketenlerin tane verimlerinin toprak yapısındaki iyileşme ve sulama uygulamasına göre artarak değiştiği tespit edilmiştir. Çevreler incelendiğinde en yüksek yağ oranı (%37,64) 2023 sezonunda TTAE deneme arazisinden elde edilmiştir. Genotiplerin ortalama yağ oranı incelendiğinde en yüksek yağ oranı %37,53 ile G4 genotipinde saptanırken bu değeri %37,23 ile istatistiki olarak aralarında önemsiz bir fark olan G5 genotipi takip etmiştir. Bu sonuçlara göre, keten gelişiminin iklim koşullarından ve toprak şarlarından yüksek derecede etkilendiği belirlenmiş tane verimi ve yağ oranı bileşimi yönünden G5 (KVD-2019/12) genotipi Edirne koşulları için önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of different environmental conditions on yield, yield components, and quality parameters of linseed genotypes in 2023 and 2024 in Edirne province. The research was set up in six different environments over a two-year period with fifteen linseed genotypes in a randomized complete block design with three replications. In the study, three different trials in six locations were set up. One of the trials was conducted in the Karaağaç region of Edirne province as irrigated environment in a sandy loam soil. The second trial was set up in the Karaağaç region as non-irrigated environment in a sandy loam soil. The third trial was conducted in the field of the Edirne Thrace Agricultural Research Institute (TARI) as non-irrigated environment again in a clay loam soil. The results of the study revealed statistically significant differences in terms of yield components and quality parameters. According to the average of the years, average grain yield of the environments took place between 47.23-95.50 kg/da. The highest grain yield was obtained from the Karaağaç irrigated trial in the 2024 growing season. On the other hand, when the average seed yield of the genotypes was evaluated, the highest seed yield was obtained from genotype G5 (75.41 kg/da). According to the results of the study, it was revealed that the seed yield of linseed genotypes subjected to different environmental conditions changed increasingly with applying irrigation and improving soil conditions. When the environments were examined, the highest oil content (%37.64) was obtained from the trial at TARI in the 2023 season. When the average oil content of the genotypes was examined, the highest oil content was received from G4 genotype with 37.53 %, followed by the G5 genotype with a statistically insignificant difference of 37.23%. According to these results, it was determined that climatic and soil conditions affected linseed growth significantly and G5 genotype was recommended for Edirne conditions considering grain yield and oil content.