Karaciğer nakli yapılan hastalarda nakil sonrası metabolik sendrom sıklığı ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of post-transplant metabolic syndrome frequency and related factors in liver transplant patients
- Tez No: 754862
- Danışmanlar: DOÇ. HALE GÖKCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Cerrahi tekniklerin gelişmesi ve etkin immünosupresif tedavi seçenekleri ile karaciğer transplantasyonunu takiben sağkalım son on yılda artmıştır. Sağkalımın uzaması ile birlikte hastalar daha sık olarak uzun dönem komplikasyonlar ile karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızda karaciğer nakil öncesi ve sonrasında metabolik sendrom ile ilişkili risk faktörleri ve nakil sonrasında metabolik sendrom sıklığını inceledik. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hepatoloji ve Transplantasyon Polikliniğinde 2005-2021 yılları arasında karaciğer nakli yapılmış ve en az 1 yıl süre ile takip ve tedavisine devam edilmiş 110 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların nakil etyolojisi, Child-Pugh ve MELD-Na skorları, nakil tipi, nakil yaşı, sigara kullanımı, nakil önce ve sonrasında diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi, aterosklerotik kalp hastalığı varlığı, antihipertansif, antidiyabetik, antilipidemik ilaç kullanım öyküleri, aldığı immünsüpresif tedaviler, nakil sonrasında vücut kitle indeksi (VKİ), bel ve kalça çevresi ölçümleri, nakil önce ve sonrasında açlık kan şekeri (AKŞ), tokluk kan şekeri (TKŞ), yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), düşük dansiteli lipoprotein (LDL), trigliserit (TG), ürik asit, alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), gamaglutamil transferaz (GGT), total bilirubin, protrombin zamanı, trombosit, albumin, hemoglobin A1c, C-peptid ve açlık insülin değerleri incelendi. Nakil öncesi ve sonrası ASCVD skorları, nakil sonrası HOMA-IR skoru hesaplandı. Hastalara Ulusal Kolesterol Eğitim Programı ve Yetişkin Tedavi Paneli III (NCEP-ATP 3)'e göre metabolik sendrom tanısı konuldu. Greft sağ lob yüzdesi, verici cinsiyeti ve yaşı incelendi. Elde edilen bulguların metabolik sendrom ve nakil sonrası yeni başlangıçlı diyabet ile ilişkili olup olmadığı değerlendirildi. Hastaların 70'i (%63,6) erkekti ve bu gurupta istatistiksel olarak daha sık metabolik sendrom olduğu görüldü (p=0,008)(%75,4).
Özet (Çeviri)
With the development of surgical techniques and effective immunosuppressive treatment options, survival following liver transplantation has increased in the last decade. With the prolongation of survival, patients are more frequently confronted with long-term complications. In our study, we examined the risk factors associated with metabolic syndrome before and after liver transplantation and the frequency of metabolic syndrome after transplantation. 110 patients who underwent liver transplantation in Ankara University Faculty of Medicine Hepatology and Transplantation Polyclinic between 2005 and 2021 and were followed up and treated for at least 1 year were included in the study. Etiology of transplantation, Child-Pugh and MELD-Na scores of the patients, transplantation type, transplantation age, smoking, diabetes, hypertension, hyperlipidemia, presence of atherosclerotic heart disease before and after transplantation, antihypertensive, antidiabetic, antilipidemic drug use history, immunosuppressive treatments received, post-transplant body mass index (BMI), waist and hip circumference measurements, before and after transplantation fasting blood glucose (FBG), postprandial blood sugar (PPBS), high-density lipoprotein (HDL), low-density lipoprotein (LDL), triglyceride (TG) ), uric acid, alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), gamagglutamyl transferase (GGT), total bilirubin, prothrombin time, platelet, albumin, hemoglobin A1c, C-peptide and fasting insulin values were examined. ASCVD scores before and after transplantation and HOMA-IR scores after transplantation were calculated. The patients were diagnosed with metabolic syndrome according to the National Cholesterol Education Program and Adult Treatment Panel III (NCEP-ATP 3). Graft right lobe percentage, donor gender and age were examined. It was evaluated whether the findings obtained were associated with metabolic syndrome and post-transplant new-onset diabetes. Seventy (63.6%) of the patients were male, and metabolic syndrome was found to be statistically more common in this group (p=0.008) (75.4%).