Mikro alaşımlı çeliklerin elektrik direnç nokta kaynağında tokluk özelliklerinin belirlenmesi
Determination of toughness properties micro alloy steels in electric resistance spot welding
  1. Tez No: 754876
  2. Yazar: BURAK ÖZDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ AKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu akademik çalışmanın amacı, otomotiv endüstrisinde sıkça kullanılan Mikro Alaşım çeliklerinin elektrik direnç nokta kaynağı ile birleştirilmeleriyle elde edilen kaynaklı malzemenin sıcaklık değişimine göre tokluk değerini en iyi sağlayan parametrelerin belirlenmesidir. Deneysel çalışmalarda kullanılan elektrik direnç nokta kaynak makinesi 120 kVA gücünde akım sağlayan ve elektrik akım kontrollü pnömatik sisteme sahip olan bir makinedir. Kaynak zamanı olarak 15, ve 20 periyot (1periyot=0,02 sn) belirlenmiştir. Kaynak akım şiddetleri ise 8,7 kA'den 10,2 kA'e kadar yaklaşık 1000 A artırılarak ayarlanmıştır. Elektrot baskı kuvveti sabit biçimde 4 kN olarak belirlenmiştir. Yapılan kaynaklı birleştirmeler sonrasında numunelere kendi üretimimiz olan çift çekiçli çentik darbe test cihazı ile testleri uygulanmıştır. Test parçaları üzerinde -10, 0, +15, +30 C° sıcaklık uygulanmış ve sıcaklık farklarının kaynak dayanımına etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak kaynak zamanı, kaynak akım şiddetinin ve sıcaklık değerinin etkisi belirlenmiş olup, optimum değerleri belirleyen kaynak akım şiddeti ve kaynak zamanına bağlı olarak kaynak eğrisi grafiğine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this academic study is to determine the parameters that best provide the toughness value of the welding obtained by combining Microalloyed steels commonly used in the automotive industry with electric resistance spot welding according to the highest temperature change. The electric resistance spot welding machine used in experimental studies is a machine that provides a current of 120 kVA and has a pneumatic system with electric current control. The welding time was determined as 15, and 20 periods (1 period=0.02 sec). The source current intensities were adjusted by increasing approximately 1000 A from 8.7 Ka to 10.2 Ka. The electrode pressing force was determined to be 4 kN in a constant form. After the welded joints, the samples were tested with a double hammer notch impact tester of our own production. -10, 0, +15, +30 °C temperature was applied on the test parts and the effect of temperature differences on welding strength was studied. As a result, the effect of welding time, welding current intensity and temperature value was determined, and the welding curve graph was reached depending on the welding current intensity and welding time, which determined the optimum values.