Akdeniz, Ege ve Marmara denizleri'nden toplanan bazı makroalg türlerinin biyoaktif metabolit içeriklerinin ve etkilerinin belirlenmesi
Determination of bioactive metabolite contents and effects of some macroalgae species collected from Mediterrenian, Aegean and Marmara seas
- Tez No: 754880
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AKKÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Denizel organizmalar arasında algler, yüksek kimyasal yapı çeşitliliği ve sahip olduğu aktif doğal ürün potansiyeli ile en verimli organizmaların başında gelir. Alglerin zengin fitokimyasal özelliklerinin araştırılarak farklı biyolojik aktivitelerini açığa çıkarmak ve alternatif tedavi ve ilaç uygulamaları konusunda ön hazırlık diyebileceğimiz bu tez çalışmasında ülkemiz denizlerinde yayılış gösteren makroalg türlerinden seçtiğimiz örneklerimiz üzerinde değerlendirme yapılmıştır. Bu tez çalışmasında ülkemiz Akdeniz, Ege ve Marmara Denizleri'nden toplanan; Rhodophyta, Chlorophyta ve Phaeophyta divisiolarına ait çalışma materyalimiz olan (Ellisolandia elongata (J.Ellis & Solander) K.R.Hind & G.W.Saunders) 2013 ve Amphiroa rigida (J.V.Lamouroux) (Rhodophyta) 1816, Codium fragile (Suringar) Hariot 1889 ve Codium bursa (Olivi) C.Agardh 1817 (Chlorophyta), Padina pavonica (Linnaeus) Thivy 1960 ve Zanardinia typus (Nardo) P.C.Silva 2000 (Phaeophyta)) 6 farklı makroalg türünün 4 farklı çözücüyle hazırlanan ekstrelerinin Folin-Ciocalteu yöntemi ile toplam fenolik ve flavonoid miktarının tayin edilmesi, toplam antioksidan kapasite tayin yöntemleri ile antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi, MİK yöntemi ile antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi, HPLC yöntemi ile β-karoten içeriklerinin kantitatif olarak analiz edilmesi, LC-ESI-MS/MS metodu ile fitokimyasal içerik analizinin gerçekleştirilmesi ve ayrıca makroalglerin biyoaktif metabolit içerikleriyle etkinliklerinin arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma kahverengi alg Z.typus'un biyoaktif metabolit içeriklerinin, antioksidan ve antimikrobiyal aktivitelerinin geniş bir spektrumda değerlendirilmesi ilgili yapılan ilk çalışmadır. Elde ettiğimiz bulgulara göre, en yüksek fenolik miktarları, kahverengi alg Z.typus etanol ekstresinde (76.78±0,54 µg GAEs /mg), en yüksek flavonoid miktarları, Z. typus'un aseton ekstresinde (96.91±1,11 µg QEs/mg) tespit edilmiştir. Alg ekstrelerine uyguladığımız toplam antioksidan aktivite tayin yöntemlerinden en iyi DPPH süpürücü aktivite değerleri, Z. typus'un etanol ekstresinde (IC50: 24.72±0.21 µg/ml), en iyi ABTS radikali giderici aktivite değerleri, Z.typus'un etanol ekstresinde (IC50: 9.43±0.16 µg/ml), en iyi CUPRAC aktivite değerleri yine Z.typus'un etanol ekstresinde (A0.50: 15.20±0.14 µg/ml) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Among marine organisms, algae is one of the most productive organisms with its high chemical structure diversity and active natural product potential In this thesis study, which can be called as a preliminary study on alternative treatment and drug applications, by investigating the rich phytochemical properties of algae and revealing their different biological activities, an evaluation was made on the samples we selected from the macroalgae species that spread in the seas of our country. In this thesis study, aimed to determine total phenolic content with the Folin-Ciocalteu method and the total flavonoid amounts with the aluminum chloride method, to determine antioxidant activities with total antioxidant capacity determination methods and antimicrobial activities with MIC method, to quantitatively analyze the β-carotene contents by HPLC-PDA method, to perform phytochemical content analysis by LC-ESI-MS/MS method, and also to determine the relationship between the bioactive metabolite contents of macroalgae and their activities collected from the Mediterranean, Aegean and Marmara Seas of our country; material of our study belonging to Rhodophyta, Chlorophyta and Phaeophyta divisions (Ellisolandia elongata (J.Ellis & Solander) K.R.Hind & G.W.Saunders 2013, Amphiroa rigida (J.V.Lamouroux) 1816,Codium fragile (Suringar) Hariot 1889, Codium bursa (Olivi) C.Agardh 1817, Padina pavonica (Linnaeus) Thivy 1960 and Zanardinia typus (Nardo) P.C.Silva 2000 extracts of macroalgae species prepared with 4 different solvents. Our study is the first study to evaluate the bioactive metabolite contents, antioxidant and antimicrobial activities of the brown alga Z. typus in a wide spectrum. According to our findings, the highest phenolic contents were detected in the brown algae Z.typus ethanol extract (76.78±0.54 µg GAEs /mg), the highest flavonoid amounts has been detected in the acetone extract of Z. typus (96.91±1.11 µg QEs /mg). Among the total antioxidant activity determination methods we applied to algae extracts were detected the best DPPH scavenging activity values were in the ethanol extract of Z. typus (IC50: 24.72±0.21 µg/ml), the best ABTS radical scavenging activity values were in the ethanol extract of Z.typus (IC50 : 9.43±0.16 µg/ml), the best CUPRAC activity values in the ethanol extract of Z.typus (A0.50: 15.20±0.14 µg/ml).