Türkiye denizlerinde bulunan sübye (Sepia officinalis L. 1758) popülasyonlarının genetik analizi
Genetic analyse of the common cuttlefish (Sepia officinalis L. 1758) populations on the Turkish seas
- Tez No: 202781
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalısmada, Türkiye Denizleri'nde bulunan Sübye (Sepia officinalis) populasyonlarının genetik yapısı mtDNA PCR-RFLP yöntemi kullanılarak analiz edilmistir. Çalısmada kullanılan örnekler Akdeniz'den (skenderun Körfezi ve Antalya), Ege Denizi'nden (zmir Körfezi) ve Marmara Denizi'nden avlanmıstır. MtDNA'nın ND 5/6 geni PCR yöntemi ile çogaltılarak altı sınırlama enzimi (BsurI, AluI, Bsh1236I, Hin6I, RsaI, XhoI) ile kesilmistir. RFLP sonucunda 120 sübye bireyinde toplam 7 haplotip saptanmıstır. Populasyonlar arasında herhangi bir haplotip paylasımı bulunmadıgı görülmüstür. Haplotiplerin evrimsel uzaklık degerlerine bakıldıgında, en fazla uzaklıgın (0.029684) Antalya Körfezi populasyonunun iki bireyinde tespit edilen ABCBBA genotipiyle, Marmara Denizi populasyonunun 25 bireyinde tespit edilen BAAACA genotipi arasında oldugu tespit edilmistir. Populasyonlar içi ortalama haplotip çesitliligi 0.1075, nükleotid çesitliligi 0.000818 olarak bulunmustur. Populasyonlar arası ortalama nükleotid çesitliligi 0.010208, ortalama nükleotid farklılıgı ise 0.009390 olarak bulunmustur. Populasyonlar arası genetik uzaklık degerlerine bakıldıgında, en yüksek degerin skenderun Körfezi Populasyonu ile Marmara Denizi Populasyonu arasında (0.015279), en düsük degerin ise, Ege Denizi Populasyonu ile Antalya Körfezi Populasyonu (0.003786) arasında oldugu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the genetic structure of common cuttlefish (Sepia officinalis) populations from Turkish Seas were analysed with mtDNA PCR-RFLP method. Samples were catched from Mediterraean Sea, (Iskenderun Bay and Antalya) Aegean Sea (Izmir Bay) and Marmara Sea. The complete NADH 5/6 gene of mtDNA amplified by PCR were digested with six restriction enzymes, BsurI, AluI, Bsh1236I, Hin6I, RsaI, XhoI. As a result, a total of seven haplotypes were detected from 120 individuals. No haplotype sharing was observed among populations. The highest evolutionary distance was observed between the ABCBBA and BAAACA haplotypes detected in the Antalya Bay and Marmara Sea populations respectively. The average haplotype diversity and nucleotid diversity within populations were 0.1075 and 0,000818 respectively. The average nucleotid diversity and nucleotide divergence between populations were 0.010208 and 0.009390 respectively. The highest genetic divergence was observed between Iskenderun Bay and Marmara Sea Populations (0.015279), and the lowest genetic divergence was observed between Aegean Sea and Antalya Bay populations (0.003786).