AB enerji politikaları çerçevesinde Azerbaycan-Türkiye petrol ve doğalgaz boru hattı projelerinin incelenmesi
Analysis of Azerbaijan-Turkiye oil and natural gas pipeline projects within the framework of EU energy policies
- Tez No: 754881
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SAATCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Enerjinin kullanım alanlarının genişlemeye başlamasıyla yeni bir döneme giren insanlık, enerji kaynaklarına sahip olmak istemesiyle de savaşların ve çekişmelerin önünü açmıştır. Bu savaş ve çekişmelerin sonucunda kayıpların daha fazla olduğu gerçeğiyle yüzleşip yeni ve akılcı çözümler aranmaya başlanmıştır. Başta enerji havzaları olmak üzere enerji taşımacılığının da korunması gibi konularda uzlaşı sağlanmaya çalışılmaktadır. Enerji savaşlarının merkezi olan Avrupa bu konuda ilk adımları atarak kaynak merkezli birlik oluşturmuştur. Bu süreç günümüze kadar evrimleşerek birçok alanda işbirliği yapan ülkeler topluluğu Avrupa Birliği (AB) haline gelmiştir. Günümüzde gelişmiş ülkeler enerji ihtiyaçlarını karşılamak için gerek komşu ülkelerle gerek denizaşırı ülkelerle işbirliği yapmaktadırlar. AB ülkelerinin bu enerji açığının kapatılması için Hazar Havzasında enerji kaynaklarının bir kısmına sahip olan Azerbaycan'la da işbirliği yapmaktadır. Enerji kaynağına ulaşmada Türkiye'nin konumunun büyük önemi vardır. Bu çalışmada Azerbaycan-Türkiye petrol ve doğalgaz boru hatlarının AB'nin enerji politikaları için önemi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Humanity, which entered a new era with the expansion of the areas of using of energy, paved the way for wars and conflicts by wanting to have energy resources. Faced with the fact that these wars and conflicts have more losses, new and rational solutions have been sought. A consensus on energy transportation, especially in energy basins, is tried to be reached. Europe, which is the center of the energy wars, created the first resource on this subject. This process has evolved until today and the community of cooperating countries has become the European Union (EU). Nowadays, developed countries cooperate with neighboring countries and overseas countries for energy supply. Cooperation with Azerbaijan, which owns some of the energy resources in the Caspian Basin, in order to close this energy deficit of EU countries. The location of Turkey in achieving energy sources are of great importance. In this study, the importance of Azerbaijan-Turkey for EU energy policy of oil and gas pipelines will be examined.