Evlilik hazırlığı yapan çiftlerin prekonsepsiyonel bakım farkındalığı ve bilgisinin incelenmesi
An examination of the preconceptional care awareness and knowledge of couples preparing for marriage
  1. Tez No: 754890
  2. Yazar: MERVE CEREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DÖNDÜ BATKIN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada, evlilik hazırlığı yapan çiftlerin prekonsepsiyonel bakım farkındalığı ve bilgisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı-kesitsel nitelikteki bu araştırmanın örneklemini, bir il belediyesinin evlendirme müdürlüğüne nikah başvurusunda bulunan ve bir il müftülüğü tarafından düzenlenen“Evliliğe İlk Adım”seminerine katılan toplam 240 nişanlı çift oluşturmaktadır. Araştırma verileri,“Kişisel Bilgi Formu”ve“Prekonsepsiyonel Bakım Farkındalığı ve Bilgi Formu”kullanılarak araştırmacılar tarafından yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi IBM SPSS 22.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda Ki-Kare , Fisher exact, t-testi, One-Way ANOVA, Cronbach Alpha katsayısı ve post hoc (Tukey, LSD) analizlerinden yararlanılmıştır.Kadınların %71.7'si, erkeklerin %45.4'ü 25 ve altı yaş grubunda olup kadınların %76.3'ü, erkeklerin %64.6'sı lise ve üzeri eğitim düzeyine sahiptir. Çiftlerin %12.5'inin evlenmeyi planladığı kişi ile akrabalığı bulunmaktadır. Kadınların %54.2'sinin, erkeklerin %56.3'ünün evlendikten hemen veya 1 yıl sonra çocuk sahibi olmayı planladıkları; kadınların %25.4'ünün, erkeklerin %26.2'sinin evlendikten sonra çocuk sahibi olma zamanı ile ilgili bir planının olmadığı bulunmuştur. Kadınların %23.8'nin, erkeklerin %9.6'sının gebelikte sağlığı etkileyebilecek hastalığı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to examine the preconceptional care awareness and knowledge of couples who were preparing for marriage. The sample of this descriptive-cross-sectional study consists of 240 engaged couples who applied for marriage to the marriage directorate of a provincial municipality and attended the“First Step to Marriage”seminar organized by a provincial mufti. The data of the present study was collected by the researchers through face-to-face interviews using the“Personal Information Form”and the“Preconceptional Care Awareness and Knowledge Questionnaire”.The analysis of the obtained data was executed by using the IBM SPSS 22.0 program. Chi-square, Fisher exact, t-test, One-Way ANOVA, Cronbach's Alpha coefficient, and post hoc (Tukey, LSD) analyzes were used to compare the data in independent groups. 71.7% of women and 45.4% of men were in the age group of 25 and below, and 76.3% of women and 64.6% of men had a high school or higher level of education. 12.5% of couples were related to the person they were planning to marry. It was found that 54.2% of the women and 56.3% of the men were planning to have a baby immediately or 1 year after marriage, 25.4% of the women and 26.2% of the men did not have a plan regarding the time of having a baby after marriage. 23.8% of women and 9.6% of men had a disease that might affect health during pregnancy.