İnfertilite nedeniyle laparoskopik cerrahi uygulanan hastaların gebelik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of pregnancy results of patients which WAS applied laparoscopic surgery due to infertility
- Tez No: 754915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AĞAÇAYAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: İnfertilite nedeniyle laparoskopik cerrahi uygulanan hastaların gebelik sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Çalışmamızın materyalini Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine 01 Ocak 2017- 30 Eylül 2021 tarihleri arasında primer veya sekonder infertilite tanıları ile diagnostik histereskopi (H/S) sonrası laparoskopi (L/S) eşliğinde adezyolizis, kromotubasyon ve laparoskopik cerrahi (kistektomi, kist ekstirpasyonu, neosalpingostomi vb.) yapılan 58 hasta oluşturmaktadır. Hastalara L/S işlemi infertilite alanında uzman cerrahlar tarafından yapıldı. Öncelikle tüm hastalara laparoskopik gözlem yapıldı. Sonrasında uterin kaviteye uterin manipulatör aracılığı ile metilen mavisi verilerek kromotübasyon yapıldı ve bulgular not edildi. Ardından intrakaviter patoloji olduǧu izlenen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Pelvik adezyon, hidrosalpinks, over kisti veya tubal tıkanıklık izlenen hastalara laparaskopik cerrahi müdahele yapıldı. Bulgular: Hastaların 34'ü (%58,6) primer infertilite, 24'ü (%41,4) sekonder infertilite olarak saptandı. Hastaların geçirilmiş jinekolojik cerrahi öykülerine göre 58 hastanın 11'inin (%19) daha önce cerrahi öyküsü mevcuttu. Tubal cerrahi ve adezyolizis yapılan hasta sayısı 27 (%46,5). Over cerrahisi (kistektomi, kist ekstirpasyonu) yapılan hasta sayısı 14 (%24.1). Hastaların laparoskopik cerrahi işlem sonrası takiplerinde 58 hastadan 19'unda (%32,8) gebelik elde edilmiş, 39'unda ise gebelik elde edilememiş. Yapılan cerrahi işlem sonrası gebelik elde edinceye kadar geçen sürenin medyan değeri 9 ay (min-max değer: 4-24 ay) olarak hesaplandı. Gebelik elde eden 19 hastanın 3'ü İVF ile, 3'ü İUİ ve 13 tanesi herhangi bir işlem yapılmadan gebelik elde etmiştir. Canlı doğum elde eden 17 hastanın 6'sı normal vajinal doğum ile, 11'ine ise sezeryan yapılmıştır. Sonuç: İnfertilite nedeniyle laparoskopik cerrahi yapılan hastalarda sık saptadığımız pelvik patolojilerin (adezyonlar, tubal ve overyan patolojiler) düzeltilmesiyle operasyon sonrası gebelik sonuçlarına olumlu katkıda bulunduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to retrospectively evaluate the pregnancy outcomes of patients who underwent laparoscopic surgery for infertility. Materials and Methods: The material of our study consists of 58 patients who underwent L/S-guided adhesiolysis, chromotubation and laparoscopic surgery (cystectomy, cyst extirpation, neosalpingostomy etc.) with the diagnosis of primary or secondary infertility between 01 January 2017 and 30 September 2021 at the Dicle University Medical Faculty Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic. The L/S procedure was performed by the same surgeons who are experts in the field of infertility. First of all, all patients underwent laparoscopic observation. Afterwards, chromatubation was performed by injecting methylene blue into the uterine cavity via a uterine manipulator and the findings were noted. Patients who were subsequently found to have intracavitary pathology were excluded from the study. Laparoscopic surgery was performed in patients with pelvic adhesions, hydrosalpinx, ovarian cysts or tubal obstruction. Results: Thirty-four (58.6%) of the patients were found to be primary infertility, and 24 (41.4%) of them were secondary infertility. According to the previous gynecological surgery history of the patients, 11 of the 58 patients (19%) had a history of previous surgery. The number of patients who underwent tubal surgery and adhesiolysis was 27 (46.5%). The number of patients who underwent ovarian surgery (cystectomy, cyst extirpation) was 14 (24.1%). In the follow-up of the patients after laparoscopic surgery, pregnancy was achieved in 19 (32.8%) of 58 patients, and pregnancy could not be achieved in 39. The median value of the time until pregnancy after the surgical procedure was calculated as 9 months (min max value: 4-24 months). Of the 19 patients who achieved pregnancy, 3 achieved pregnancy with IVF, 3 with IUI and 13 without any procedure. Of the 17 patients who had a live birth, 6 had normal vaginal delivery and 11 had cesarean section. Conclusion: We think that the correction of pelvic pathologies (adhesions, tubal and ovarian pathologies) that we frequently detect in patients undergoing laparoscopic surgery for infertility contributes positively to post-operative pregnancy outcomes.