Tip 2 diyabetli bireylere verilen bütünsel hemşire koçluğunun glisemik kontrole, diyabet özyönetimine ve güçlendirmeye etkisi
The effect of holistic nurse coaching given to individuals with Type 2 diabetes on glycemic control, diabetes self-management and empowerment
- Tez No: 754919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR İNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Araştırma, Tip 2 Diyabetli bireylere verilen bütünsel hemşire koçluğunun glisemik kontrole, diyabet öz yönetimine ve güçlendirmeye etkisini değerlendirmek amacı ile üç kollu randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Çalışma bütünsel hemşire koçluk grubunda 34, diyabet eğitim grubunda 34 ve kontrol grubunda 34 hasta ile tamamlanmıştır. Bütünsel hemşire koçluk grubuna koçluk görüşmeleri, diyabet eğitim grubuna diyabet eğitimi verilmiştir. Araştırmada veriler, sosyodemografik veri toplama formu, diyabete ilişkin veri toplama formu, T2DM-DÖÖ, DGÖ aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmanın istatistiksel analiz aşamasında uygun analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a three-armed randomized controlled experimental study to evaluate the effect of holistic nurse coaching given to individuals with Type 2 Diabetes on glycemic control, diabetes self-management, and empowerment.