Tip 2 diyabetli bireylere akıllı telefonları aracılığı ile verilen video eğitiminin öz bakıma ve metabolik kontrole etkisi
The effects of video training provided to individuals who had type 2 diabetes through smartphones on self-care and metabolic control
- Tez No: 761901
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR METİN AKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, tip 2 diyabetli bireylere akıllı telefonları aracılığı ile verilen video diyabet eğitiminin öz bakıma ve metabolik kontrole etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Araştırma deneysel randomize kontrollü tipte gerçekleştirildi. Şubat-Ağustos 2022 tarihleri arasında bir devlet hastanesinin iç hastalıkları polikliniğine başvuran, araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan 53 eğitim ve 54 kontrol grubu olmak üzere toplam 107 tip 2 diyabetli bireyle birlikte yürütüldü. Diyabetli bireyler, eğitim ve kontrol grubuna basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilerek bilgisayar programı yardımıyla randomize olarak atandı. Verilerin toplanmasında“Diyabetli Birey Bilgi ve Takip Formu”,“Metabolik Kontrol Değişkenleri Takip Formu”ve“Diyabet Öz-Bakım Ölçeği”kullanıldı. İlk görüşmede (ön test) veri toplama araçları uygulandı ve metabolik kontrol değişkenleri kaydedildi. İlk görüşmeden sonra eğitim grubuna akıllı telefonları aracılığı ile haftada iki bölüm olacak şekilde toplamda sekiz bölümlük diyabet eğitim videoları gönderildi. Kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Üç ay sonra ikinci görüşmede (son test) de her iki gruba veri toplama araçları uygulandı ve metabolik kontrol değişkenleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to examine the effects of video diabetes training given to individuals with Type 2 diabetes through smart phones on self-care and metabolic control. The study was conducted in the experimental randomized controlled design with a total of 107 individuals with Type 2 diabetes, 53 in the training group and 54 in the control group, who applied to the internal medicine clinic of a state hospital between February and August 2022, voluntarily agreed to participate in the study, and met the inclusion criteria. Individuals who had diabetes were randomly assigned to the training and control group using a simple random sampling method with the help of a computer program. The“Diabetes Individual Information and Follow-up Form”,“Metabolic Control Variables Follow-up Form”, and“Diabetes Self-Care Scale”were used to collect the study data. Data collection tools were applied at the first interview (pre-test) and metabolic control variables were recorded. After the first meeting, diabetes training videos of eight episodes were sent to the training group through smartphones, two episodes a week. No interventions were made in the control group. In the second interview (post-test) three months later, data collection tools were applied to the groups and metabolic control variables were recorded.