The representation of nature and non-human and the importance of literature: An ecocritical approach to Margaret Atwood's oryx and crake and jeanette winterson's The Stone Gods
Doğanın ve insan olmayanın tasviri ve edebiyatın önemi: Margaret Atwood'un oryx and crake (antilop ve flurya) ve jeanette winterson'ın The Stone Gods (Taş Tanrılar) romanlarına ekokritik yaklaşım
  1. Tez No: 754946
  2. Yazar: GAMZE NUR ÖNBAŞ OSMANOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ŞAVKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez, Margaret Atwood'un Oryx and Crake (2003) ve Jeanette Winterson'ın The Stone Gods (2007) adlı iki çağdaş distopik romanında doğanın ve insan olmayanın temsilini inceler. 21. yüzyılın başlarındaki bu iki kıyamet sonrası roman, ötekileştirilenleri temsil etmeleriyle ve ekolojik açıdan hassas anlatımlarıyla, hümanizmin insan merkezli dünya görüşünün ötesine geçerek insan merkezli anlatıların kör noktalarını ortaya koyar, insan ve insan dışı yaşamları birbirine bağlı hayatlar olarak betimler ve de insanlar ve insan olmayanlar arasındaki alternatif ilişkileri keşfeder. Bu iki romanı dünyanın ekolojik bozulması hakkında bize ne söylediklerini anlamak için tartışıyorum çünkü ötekinin temsili olmadan karşı karşıya olduğumuz çağdaş ekolojik ve politik sorunlara bir çözümden bahsedilemez. Bu tezde ayrıca edebiyatın hem karakterler hem de okuyucular için önemini ve işlevini sorguluyorum. Bu metinlerin bize Antroposen çağında potansiyel olarak neler sunabileceği hakkında tahmin yürütüyorum. Ayrıca insan olmayanın temsilinin çeşitli zorlukları olduğunu ve sözmerkezci olmaktan kaçamayacağını tartışmak için metinlerden bazı örneklere odaklanıyorum.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the representation of nature and non-humans in two contemporary dystopian novels, Margaret Atwood's Oryx and Crake (2003) and Jeanette Winterson's The Stone Gods (2007). By their representation of the other and their ecologically sensitive narration, these two early 21st-century post-apocalyptic novels go beyond humanism's anthropocentric worldview and reveal blindspots of human-centred narratives and depict human and non-human as interconnected lives. They explore the alternative relationships between humans and nonhumans. I discuss the two novels to understand what they are telling us about the ecological degradation of the world since, without the representation of the other, there cannot be a solution to contemporary ecological and political problems we are facing. I also question the significance and function of literature both for the characters and for the readers. I speculate about what these texts can potentially offer us in the age of Anthropocene. I also focus on some examples from the texts to discuss that representation of the non-human has various challenges and cannot escape being logocentric.