Laparoskopik total gastrektomi D2 diseksiyon ile açık gastrektomi tekniğinin karşılaştırılması ve kısa dönem sonuçlar
Comparison of laparoscopic total gastrectomy D2 dissection and open gastrectomy technique and short-term results
  1. Tez No: 754947
  2. Yazar: DENİZ KÜTÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN FIRAT KOCAAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Mide kanseri dünyada kansere bağlı ölümlerin ikinci en sık nedenidir. Açık ve laparoskopik yöntemlerle, cerrahi rezeksiyon tek küratif yöntem olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı'nda Ocak 2016-Aralık 2021 tarihleri arasında mide kanseri sebebi ile açık veya laparoskopik total gastrektomi yapılan hastaların cerrahi sonrası kısa dönem sonuçlarının retrospektif olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: İlk olarak Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı'nda Ocak 2016-Aralık 2021 tarihleri arasında mide kanseri sebebi ile açık veya laparoskopik total gastrektomi yapılan hastaların hasta verileri, hastane hasta takip sistemi, hasta dosyaları, patoloji sonuçları ve hasta iletişim bilgileri kullanılarak retrospektif olarak toplandı. Çalışma grubunda 114 tane açık total gastrektomi uygulanan ve 24 tane laparoskopik total gastrektomi uygulanan hasta bulunmaktaydı. Oluşturduğumuz hasta veri takip formunda formunda hastalar ile ilgili; yaş, cinsiyet, operasyon tarihi, ASA skoru, total gastrektominin uygulanma tekniği, intaoperatif komplikasyonlar, postoperatif erken dönem komplikasyonlar, hastane yatış süresi, çıkarılan toplam ve patolojik lenf nodu sayıları, TNM evrelemesi, perinöral ve lenfovasküler invazyon, maksimum tümör çapı, tümöre en yakın cerrahi sınır, taburculuk sonrası ilk 1 ay içerisinde hastaneye yatış, neoadjuvan ve adjuvan tedavi uygulaması, hastalıksız ve total sağkalım sorgulandı. İki grup arasındaki sayısal fark ve ortak değişken sayısının fazlalığı sebebi ile Propensity Skor eşleştirme analizi tekniği kullanıldı ve bu sayede örneklem yanılma payı minimuma indirildi. Bulgular: 114'ü açık ve 24'ü laparoskopik olmak üzere 138 hastanın veri analizi yapıldı. Hastaların %31,2 (n=43)'si kadın ve %68,8 (n=95)'i erkek idi. Cerrahi grupları arasında cinsiyet dağılımları istatistiksel olarak benzerdi (P=0,817). Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 69,46±5,33 idi. Açık total gastrektomi tekniği kullanılan grupta bulunan hastaların yaş ortalaması 69,42±5,63 ve laparoskopik teknik grupta bulunan hastaların yaş ortalaması 69,62±3,69 idi. Verilerin analizi sonrası laparoskopik cerrahide hastanede yatış süresinin istatistiksel olarak anlamlı derecede kısaldığı görüldü(p=0,007). Diğer veriler arasında anlamlı farklılık olmadığı görüldü. Sonuç: Laparoskopik ve açık total gastrektomi tekniğinin kısa dönem sonuçlarının kıyaslandığı bu çalışmada, laparoskopik tekniğin hastanın erken taburculuğu, postoperatif dönem ağrı azlığı ve erken mobilizasyonu gibi konularda açık tekniğe üstünlüğü sonucuna varılmıştır. Burdaki önemli nokta açık ya da laparoskopik de yapılsa onkolojik prensiplerden asla vazgeçilmemesidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Gastric cancer is the second most common cause of cancer-related death in the world. Surgical resection remains the only curative method, with open and laparoscopic methods. In this study, it was aimed to retrospectively compare the short-term results of patients who underwent open and laparoscopic total gastrectomy for gastric cancer between January 2016 and December 2021 at Ankara University Faculty of Medicine, Department of General Surgery. Methods: Initially, the patient data of patients who underwent open or laparoscopic total gastrectomy for gastric cancer between January 2016 and December 2021 at Ankara University Faculty of Medicine, Department of General Surgery, were retrospectively analyzed using the hospital patient follow-up system, patient files, pathology results, and patient contact information. In this study, there were 114 patients who underwent open total gastrectomy and 24 patients who underwent laparoscopic total gastrectomy. In the patient data follow-up form, about the patients; age, gender, date of operation, ASA score, technique of total gastrectomy, intraoperative complications, early postoperative complications, length of hospital stay, total and pathological lymph node counts, TNM staging, perineural and lymphovascular invasion, maximum tumor diameter, closest to the tumor surgical margin, hospitalization in the first month after discharge, neoadjuvant and adjuvant treatment, disease-free and total survival were analyzed. Due to the numerical difference between the two groups and the large number of covariates, the Propensity Score Matching technique was used, thus minimizing the sampling error margin. Results: Data analysis of 138 patients, 114 open and 24 laparoscopic, was performed. 31.2% of the patients (n=43) were female and 68.8% were male (n=95). The gender distributions among the surgical groups were statistically similar (p=0.817). The mean age of the patients included in the study was 69.46±5.33. The mean age of the patients in the open total gastrectomy technique group was 69.42±5.63 years, and the mean age of the patients in the laparoscopic technique group was 69.62±3.69 years. After the analysis of the data, it was observed that the length of hospital stay was statistically significantly shortened in laparoscopic surgery (p=0.007). There was no significant difference between other data. Conclusion: In this study, which compared the short-term results of laparoscopic and open total gastrectomy techniques, it was concluded that the laparoscopic technique was superior to the open technique in terms of early discharge of the patient, less postoperative pain and early mobilization. The important point here is that oncological principles should never be abandoned, even if it is performed openly or laparoscopically.