İkinci Dünya Savaşı'nda İran ve Türkiye ile ilişkileri (1939-1947)
Iran in the Second World War and Turkey-Iran relations (1939-1947)
- Tez No: 754978
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
İnsanlık tarihinin en yıkıcı savaşlarından biri olan İkinci Dünya Savaşı'nda İran'ın durumu, savaşan devletlerle ve Türkiye ile ilişkileri kapsamlı bir araştırma neticesinde ortaya konulmaya çalışılmıştır. İran'ın savaşın başlamasından işgal edilinceye kadar Rıza Şah dönemi iç ve dış politikası, İşgal sonrası İngiltere ve Rusya'nın İran politikaları ve bu politikaların Türkiye-İran ilişkilerine etkileri etraflıca ele alınmıştır. Ayrıca İran'ın işgal öncesi ve sonrası Amerika Birleşik Devletleri ile olan ilişkileri yapılan yardımlar ve anlaşmalar çerçevesinde değerlendirilmiştir. Savaş sonrası İran'da ortaya çıkan Azeri ve Kürt hareketlerinin kuruluş ve yıkılış süreçleri değerlendirilmiş ve bu oluşumların ortaya çıkışındaki Sovyet desteği sorgulanmıştır. Azeri ve Kürt hareketinin Türkiye'deki yankıları ve bu oluşumların Türkiye-İran ve Türkiye-Sovyetler Birliği ilişkilerine tesiri mercek altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
World War II, is one of the most devastating wars in human history. In this period, the situation of Iran and its relations with the belligerent countries and Turkey were tried to be revealed as a result of a comprehensive research. Iran's domestic and foreign policy from the beginning of the war until the occupation and the Iranian policies of Britain and Russia after the occupation and the effects of these policies on Turkey-Iran relations have been discussed extensively. In addition, Iran's relations with the United States of America before and after the invasion were evaluated within the framework of the aid and agreements. The establishment and collapse processes of the Azeri and Kurdish movements that emerged in Iran were evaluated and the Soviet support in the emergence of these movements was questioned. The reflections of the Azeri and Kurdish movements in Turkey and the effects of these formations on Turkey-Iran and Turkey-Soviet Union relations were analyzed.