Time - dependent seismic hazard assessment for the North and Bast Anatolian faults
Kuzey ve Doğu Anadolu faylarının zaman bağımlı deprem tehlikesinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 754989
  2. Yazar: CEM KOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KARİN ŞEŞETYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Türkiye için birçok olasılıksal sismik tehlike modeli geliştirilmiştir. Ancak az sayıdaki birkaç örnek dışında bu çalışmalarda karakteristik fay modellemesi yöntemi benimsenmemiştir. Kuzey Anadolu (KAF) ve Doğu Anadolu (DAF) faylarında karakteristik depremlerle kırılma eğilimi gözlemlenmesi nedeniyle, bu araştırmanın öncelikli amacı KAF ve DAF için akla yatkın hibrit karakteristik deprem tekerrür modelleri geliştirmektir. Önerilen hibrit model, fay segmentlerinin herbiri için küçük magnitüdlerde üstel, büyük magnitüdlerde ise karakteristik tekerrür modelini birleştirmekte, ve bunlara ek olarak çoklu segment yırtılmaları için de ayrı bir karakteristik tekerrür modelini kapsamaktadır. Bu tez çerçevesinde zaman bağımsız ve zaman bağımlı niteliklerde iki farklı hibrit deprem tekerrür modeli geliştirilmiştir. Zaman bağımlı hibrit model aracılığıyla KAF ve DAF boyunca kimi sismik boşlukların sismik tehlike üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Öte yandan bu iki hibrit model, KAF ve DAF için tam üstel tekerrür modeli sonuçları ile karşılaştırma olanağı sunmaktadır. KAF ve DAF için geliştirilen farklı deprem tekerrür modellerinin kıyasından ilginç sonuçlar elde edilmiştir. Zaman bağımsız hibrit karakteristik modele kıyasla tam üstel model yüksek sonuçlar vermektedir. Zaman bağımlı hibrit modelin sonuçları dikkate alındığında, bazı segmentlerdeki kayma açığının sismik tehlikeyi çarpıcı bir şekilde arttırdığı görülmektedir. Her ne kadar tam üstel modelin yüksek sonuçları zaman bağımlı modelden elde edilen sismik tehlikeyi karşılayabilse de bazı durumlarda kayma açığına bağlı olarak zaman bağımlı tehlike, tam üstel modelden elde edilen tehlikeyi aşabilmektedir. Dolayısıyla bir fay üzerinde ciddi bir kayma açığı olduğu durumlarda en kötü senaryo ile baş edebilmek adına böylesi bir fay için zaman bağımlı sismik tehlike modeli geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Until now, many probabilistic seismic hazard assessment (PSHA) studies have been performed for Turkey. However, except in a limited number of cases, characteristic fault source modeling was not used. Since the North and East Anatolian Faults (NAF and EAF) have a tendency for rupturing in characteristic earthquakes, the first objective of this research is to develop a sound hybrid characteristic recurrence model for the NAF and EAF. The so-called hybrid model involves a composite characteristic model (i.e., an exponential part for the smaller and a characteristic part for larger magnitudes) developed for each segment combined with a characteristic recurrence proposed for multi-segment ruptures. Two different hybrid earthquake recurrence models with time - independent (or Poissonian) and time – dependent (or renewal) characteristics are developed. By means of the renewal hybrid model, the effect of some seismic gaps along the NAF and EAF on seismic hazard is assessed, which is the primary purpose of the thesis. On the other hand, these two models have also given the opportunity to evaluate the results of the fully exponential model of the NAF and EAF. The comparison between different earthquake recurrence models developed for the NAF and EAF yields interesting results. Fully exponential model usually produces overestimated seismic hazard compared to the Poissonian hybrid – characteristic model. Slip deficits on some fault segments can increase the seismic hazard dramatically if the results of renewal hybrid model are considered. Although the overestimated results of fully exponential fault source model can compensate the high hazard based on renewal hybrid model, depending on the amount of slip deficit, the time – dependent hazard may exceed the hazard obtained by the fully exponential model. In cases where there is a considerable amount of slip deficit on a fault, a time - dependent seismic hazard model should be developed to deal with the worst-case scenario.